Zabití Josefa Odložila má dvě verze. Proč došlo k omilostnění syna zabijáka? Věra Čáslavská důvod neunesla

Osudný večer, kdy zemřel exmanžel olympioničky Věry Čáslavské, má dvě odlišné verze. Ovšem i po jeho smrti byl další vývoj dosti dramatický.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kláry Ochmanové
                   

Tato rodinná tragédie se zásadním způsobem promítla do života hned několika rodin. Dodnes ji také provází některé závažné nejasnosti a celková pachuť. Martin Odložil, který smrt svého otce způsobil, byl totiž ještě před nástupem k trestu omilostněn tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Existují v zásadě dvě verze příběhu. Jedna pochází od vyšetřujících detektivů a druhou mají Věra Čáslavská společně se svým synem.

Dva životy se sportem

Z vrcholu kariéry Josefa Odložila si nejspíš mnozí pamatují jen triumf jeho manželky. Věra Čáslavská na sebe v Tokiu roku 1964 strhla veškerou pozornost, ovšem ani její muž nezahálel. Získal stříbro v běhu na 1 500 metrů a v letech 1960 – 1968 patřil mezi vrcholné běžce ČSSR. Následně se stal trenérem, v té doby se ovšem manželství obou sportovců hroutilo a následná krize vyústila v rozvod. Odložil si našel novou ženu a založil novou rodinu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Kláry Ochmanové

Po pádu režimu se mohl po rehabilitaci vrátit opět k armádě, v letech 1992 a 1993 velel misím v Iráku. Krátce po návratu do vlasti došlo k tragickému konci jeho života. Obě verze pracují s oběma aktéry na diskotéce u Cimbury v Bělé pod Pradědem. Při obou mělo také dojít k jejich střetu, které dopadl pro odložila tragicky i přes přivolanou záchrannou službu. Jenže okolnosti střetu se liší u vyšetřovatelů a při podání Věrou i jejím synem.

Dvě verze Odložilovy smrti

Podle detektivů se Josef Odložil vydal na diskotéku, aby synovi domluvil ohledně opravy maturity, kterou Martin nesložil. Syn ho měl pak zesměšnit písní Zelené Mozky, která zesměšňovala armádu. Venku následně poničil otcův vůz a v sále se spolu pohádali. Tento konflikt eskaloval, až se stal rvačkou a Martin otce udeřil kovovým boxerem. Jeho otec upadl do bezvědomí a na následky zranění poté zemřel, i když mu byla přivolána záchranná služba.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Kláry Ochmanové

Ve druhé verzi, která byla pravděpodobnější pro soudní znalce i svědky, figuroval stav Josefa Odložila. Ten měl totiž na diskotéku dorazit opilý. Zde vyvolal konflikt, kam se připletl i jeho syn, který ho udeřil. Následná milost prezidenta způsobila velké kontroverze. Martin ji dostal ještě před nástupem trestu a Čáslavská tehdy dělala Václavu Havlovi poradkyni, což působilo jako protekce. Čáslavská se následně stáhla z veřejného dění a opět se objevila až v roce 2009.

Zdroj: Lidové noviny, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články