Nejdříve šílený rachot, pak hrobové ticho: Bahenní lavina v Aberfanu připravila o život 144 lidí

Zdánlivě obyčejný den se pro obyvatele malého městečka Aberfan proměnil během pár minut na noční můru, na kterou do konce života nezapomenou.

Tragédie v Aberfanu i Zdroj fotografie: SchroCat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Žádná událost neotřásla Walesem tak hluboce jako ta, ke které došlo 21. října 1966. V malém městečku Aberfan byla škola Pantglas zasypána zeminou, bahnem a troskami. Lavina obřích rozměrů poškodila také 19 rodinných domů. Obrovská tragédie si vyžádala celkem 144 obětí, z toho 116 dětí. Co vedlo k takovému hrůznému neštěstí a kdo byl za něj zodpovědný? 

Vše začalo už na počátku století

Kořeny této tragédie sahají až do začátku 20. století, kdy byla v oblasti údolí Taff, kterým protéká řeka se stejným jménem, zahájena těžba uhlí. Většinu obyvatel města Aberfan tvořili horníci a jejich rodiny. Po druhé světové válce přešel uhelný průmysl pod kontrolu Národní uhelné rady (NCB) kvůli znárodnění odvětví. Dříve skvělá práce se začala setkávat s negativními reakcemi horníků, kteří si začali stěžovat na zhoršené pracovní podmínky. Ti měli strach nejen o své zdraví, ale i o bezpečí všech obyvatel. 

Tragédie v Aberfanu iZdroj fotografie: Ian S / Creative Commons / CC BY-SA

V létě roku 1963 předložilo několik odborníků Národní uhelné radě varování, že důlní výsypka v Aberfanu by mohla být nestabilní a silné deště by mohly způsobit smrtící sesuv bahna. Byrokracie, nedostatek finančních prostředků a nedostatečný zájem o bezpečnost celého města nakonec vyústila v tragédii enormních rozměrů. 

Den hrůzy

Tragédie přišla v deštivém ránu 21. října roku 1966. Někteří horníci si všimli, že důlní výsypka se posunula, ale kvůli nefunkčnímu telefonu nemohli město varovat. V 9:14 ráno nakonec obří lavina bahna zasypala školu Pantglas a zničila 19 rodinných domů. Ze 150 dětí přežilo pouze 34, mezi oběťmi tragédie bylo i 28 dospělých. O tragédii během pár hodin věděl celý svět, upřímnou soustrast pozůstalým přijela vyjádřit i královna Alžběta II.

Viník údajně není

Vyšetřování ukázalo, že tragédie byla způsobena nestabilitou důlní výsypky a neschopností reagovat na varování. Navzdory politickému tlaku nebyl nikdo obviněn ani potrestán. Aberfan se stalo symbolem korupce a nacionalistických hnutí v 60. letech, jejichž dopady lze pozorovat dodnes. Spravedlnosti se žádná z rodin obětí bohužel nedočkala. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články