Ty nejpromyšlenější mučicí nástroje středověku. Při pouhé představě se vám budou ježit chlupy na rukou

Středověk je považován za jedno z nejbezohlednějších období, pokud jde o obecný přístup k lidem. Zde je přehled velmi propracovaných metod, jak je lámat a mučit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V temném středověku šlo málokdy o prokázání skutečné viny nebo neviny. Mučení bylo bráno jako legitimní nástroj výslechu. Ovšem při slově mučení se běžně vybaví jen pár nástrojů, a to ještě poměrně jednoduchých, například palečnice nebo různé kleště. Rejstřík dostupných mučicích zařízení či pomůcek byl však mnohem širší, ačkoli primární účel zůstával naprosto totožný. A v zásadě se lišila jen konkrétní část těla, která byla mučením postižena a na níž vznikala obvykle trvalá újma.

Hruška utrpení

Tento krutý nástroj byl užíván k trestání žen, které podstoupily potrat, dále pak lhářů a homosexuálů. Zařízení bylo ženě zavedeno do pochvy, u mužů do řitního otvoru. Jakmile začal kat otáčet šroubem, došlo k rozevírání „okvětních lístků“. Ty záhy roztrhaly obětem maso a způsobily nesnesitelná muka. Většina trestaných zakrátko zemřela na otravu krve, o jakékoli hygieně totiž nemohla být řeč.

Stojan neboli skřipec

Něco jako synonymum mučení. Oběť byla v tomto případě přivázána k dřevěnému rámu, nohy a ruce v opačných směrech. Postupným roztahováním byly nejdříve natrženy tkáně chrupavek a pak všechny končetiny vytaženy z kloubů. V pozdějších verzích přibyly ještě hroty, které se oběti zarývaly do zad. Jako by to samotné nestačilo, byly namazány solnou pastou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kateřinské kolo

Než byla k tomuto kolu oběť přivázána, bylo provedeno zlámání končetin. Během rotace došlo k jejich kompletnímu vylomení – proto běžně známý termín „lámání v kole“ –, což způsobilo neuvěřitelná muka. Někdo zemřel na bolestivý šok, jiní mohli trpět i několik dní.

Pipe neboli „krokodýl“

Do tohoto železného „obojku“ byly umístěny končetiny nebo obličej oběti, takže došlo k znehybnění. Kat pak postupně žhavil železo a donutil lidi, aby se přiznali naprosto k čemukoli.

Měděný býk

Jedna z nejkrutějších pomůcek měla podobu měděné duté sochy býka. Trestanec byl umístěn dovnitř a pod býkem byl zapálen oheň. Došlo tak k uvaření zaživa a smrti na popáleniny i udušení. Výkřiky vycházející z nitra sochy připomínaly temné hučení naštvaného býka.

iZdroj fotografie: Pxhere

Španělský osel

Kláda ve tvaru trojúhelníku stála na dvou nohách a připomínala stříšku. Nahá oběť byla posazena na horní hranu, která se zařezávala přímo do rozkroku. K nohám jí ještě kat přivázal závaží, které ji táhlo dolů.

Drtiče hlavy

Zubatá železná polokoule na šroubu. Pod touto „čepicí“ končila hlava nešťastníka. Kat pozvolna utahoval šroub a tato železná čapka tlačila na lebku. Nejdříve došlo ke zlomení čelisti, tudíž vypadly zuby. Pak byly vytlačeny oční bulvy a nakonec praskla celá lebka.

Kočičí tlapka

Pod něžným názvem se skrývají malinké hrabičky. Sloužily k oškrábání a otrhání masa z končetin až na kost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Drtiče kolen

Dvě klády vybavené hroty proti sobě, obojí na šroubech. Tento nástroj si velmi oblíbila inkvizice. Mezi zuby bylo umístěno koleno oběti, při utažení hroty prošly masem a pak drtily kolenní klouby. Po takovém mučení už nedokázala oběť sama vstát.

Jidášova kolébka

Podobný princip jako španělský osel, tentokrát byla ovšem oběť natlačena na železnou pyramidu s jedním ostnem. Kontaktním místem byla přímo řiť nebo pochva a vzniklé zranění vedlo velmi rychle ke smrti mučeného.

Jaké z těchto nástrojů jste někde viděli?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články