Záhadný taneční mor: Nakažení tančili několik dní v kuse a nemohli přestat

Více než 400 lidí zemřelo poté, co několik dní v kuse tančili a nemohli přestat. Dodnes je tato událost známá jako taneční mor.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Štrasburk, léto roku 1518, a tajemná událost zachycená v dobových pramenech jako příběh Frau Troffea. Nejmenovaná žena najednou začne tančit bez ustání po dobu 6 dní přímo na ulicích města, zdánlivě bez schopnosti přestat. Její tanec končí, když vyčerpaná padá k zemi a umírá. Na první pohled je považována za blázna, ale brzy se ukáže, že tento jev se začne opakovat u dalších lidí. 

Taneční mor

Lékaři se setkávají s nemocí, s níž dosud nikdo neměl zkušenost. Lidé začínají tančit v divoké extázi, kolabují a procházejí agonizujícími stavy. Během měsíce se počet tanečníků vyšplhá na více než 400. Obyvatelé vypadají, jako by byli v nějakém transu, vykazují zvláštní gesta, halucinace a vydávají zvuky zvířat. Tanečníci nakonec končí s infarktem nebo mozkovou mrtvicí z vyčerpání. Správa města se snaží situaci řešit tím, že tanečníkům nabízí nejrůznější formu podpory. Vytvářejí pro ně speciální místa a najímají hudebníky. 

Nemoc, nebo kletba

Podle církve jde o kletbu svatého Vita, který na hříšníky seslal tuto nemoc, zatímco lékaři hledají racionální vysvětlení. Situace byla pečlivě zdokumentována lékaři, kronikáři a kněžími. Štrasburk není jediným místem postiženým „taneční mor“. Epidemie se objevuje také v Cáchách, Francii a Nizozemsku, celkem sedmkrát. Celkový počet obětí v Štrasburku přesahuje 400. I přes detailní zkoumání historiky a vědců zůstává otázka, co mohlo způsobit tuto masovou hysterii, nezodpovězena. Existují různé teorie, jako například kontaminace mouky nebo tajemné rituály. Další možností je, že taneční mor byl vyvolán stresem a přetížeností, což mohlo způsobit onemocnění s halucinacemi. 

i

Historik Robert E. Bartholomew navrhuje, že se mohlo jednat o taneční rituály praktikované sektami poutníků, mnohé z nich pocházely z území dnešního Česka. Jeho teorie spojuje tuto masovou psychózu s poutníky z Česka, kteří byli známi svou odmítavou morálkou a oslavovali svobodný život. Přestože se během tance lidé svlékali a zdánlivě sváděli okolí, pravda o příčině této epidemie zůstává nejasná a možná nepoznatelná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články