Takto mohl vypadat muž z doby kamenné, jehož lebka byla nalezena na hrotu

Historie naší planety je úchvatná a nikdy nás nepřestane fascinovat, čím vším si musela projít. Lidé, kteří tuto planetu obývali kdysi dávno toho jistě mnoho zažili.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

My se teď postupně snažíme přijít na to, jak tehdy asi žili. Je jasné, že se jednalo o trochu jiný život, než na který jsme zvyklí, nicméně tehdy to tak prostě bylo. Dokazuje to i hlava muže z doby kamenné, jehož lebka byla nalezena nabodnuta na hrotu. Možná nikdy se ovšem nedozvíme, proč lebka muže z doby kamenné skončila na kůlu v tajemném podmořském hrobě před 8 tisíci lety. Nová možnost rekonstrukce obličeje nám ukazuje, jak asi tento muž vypadal, než zemřel.

8 let starý nález

Archeologové objevili lebku muže, stejně jako pozůstatky nejméně 10 dalších dospělých v době kamenné a kojence v roce 2012. Objevili to na dně toho, co kdysi bývalo malým jezerem v dnešní obci Motala, ve východní části středního Švédska. Avšak pouze jeden z dospělých měl čelist. Zbytek byl velmi bezradný a dvě lebky byly nabodnuty na hroty, které vyčnívaly z povrchu jezera.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Díky nálezům lze zjistit, jak lidé v době kamenné žili

3D rekonstrukce

Nyní 3D rekonstrukce obličeje odhaluje podobu jedné z těch bezradných lebek. Forenzní umělec se sídlem ve Švédsku použil tuto lebku a její genetické a anatomické informace, které z ní vycházejí k tomu, aby vytvořil poprsí člověka. V podstatě se jedná o modrookého, hnědovlasého a bledě zbarveného jedince, který mohl mít asi 50 let. Umělec nechtěl poškodit starou lebku, takže použil CT skenování vzorku a tato data použil k vytištění 3D repliky z vinylového plastu.

Lovci a sběrači

Díky tomu mohl umělec určit, jak silná je vrstva mužských obličejových svalů a kůže na základě forenzních metod, které se zaměřují na faktory, jako je hmotnost, výška a etnicita. Mohlo tak být zjištěno, že například tento muž pocházel ze skupiny lovců a sběračů, jejichž genetické dědictví zahrnovalo lidi, kteří přišli do Skandinávie ze severu a východu. Stejně tak přišli i z jihu asi před 2000 tisíci lety.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Doba kamenná stále ukrývá mnoho tajemství

Pramínek vlasů

Téměř všichni dospělí v hrobě neměli žádné čelisti. Hrob ze středního kamene neboli mezolitický hrob obsahoval čelisti divokých zvířat, včetně hnědých medvědů, divočáků, jelenů, losů a srnců. Výzkum pozůstatků těchto zvířat výrazně pomohl zjistit více o životě tehdejších lidí. Bylo také při rekonstrukci zjištěno, že muž má krátké vlasy. Úprava jeho vlasů zřejmě probíhala za pomoci pazourkového nástroje. Rekonstrukce také odhalila, že muž měl na zadní straně hlavy pramínek vlasů, něco jako má prasátko ocásek.

Smrtelná rána na hlavě

Krátké vlasy s ocáskem znemožňují spatřit malou ránu, kterou má muž na hlavě. Tato rána ovšem nebyla pro muže smrtelná, alespoň ne hned. Archeologové zjistili, že jeho zranění hlavy se výrazně hojilo, neboť byly objeveny jizvy. Busta tohoto muže je nyní vystavena na zámku ve švédském Motale.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články