Děsivá historie hřbitovu bláznů v Bohnicích: Časté satanské rituály i poslední místo odpočinku známého atentátníka

Mnohé hřbitovy jsou cennými památkami české historie. Když jsou nefunkční, většinou se stanou cílem vandalů a jejich kouzlo zmizí.

i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC BY
                   

Jedním z nejtajemnějších míst v Praze je asi 2,5 hektarů velký nefunkční hřbitov nedaleko bohnické psychiatrické léčebny. V minulosti sloužil k pohřbívání chovanců zdejšího ústavu a proto se mu také přezdívá hřbitov bláznů. Již přes 70 let se ale nepoužívá a byl značně poničený, ale stejně si zachovává velmi zvláštní atmosféru. Navíc zde nejsou jenom hroby pacientů, ale pochovány zde byly i velmi zajímavé osoby.

Místo odpočinku pacientů, ale nejen jich

Hřbitov byl založen v roce 1909. Ví se, že první člověk, který zde byl pochován, byl jedenáctiletý František Jankovský, který trpěl hydrocefalem. Původně měl hřbitov sloužit hlavně pro pacienty léčebny, která byla největším zařízením svého druhu v Rakousku-Uhersku. Ale nakonec to byly pochování i někteří místní lidé, zaměstnanci léčebny a další. Například italští vojáci z doby první světové války, kteří tu zemřeli na tyfus. Dnes je zde čitelná jen jediná původní náhrobní deska.

Rozloha hřbitova je 2,5 hektaru a mělo by to být pohřbeno kolem 4 200 osob. Poslední pohřeb se tu měl konat v roce 1951. V roce 1963 místo dostala do správy Pohřební služba hlavního města Prahy, ale dál pustlo. Bylo zarostlé stromy a břečťanem. V roce 1984 se tu kvůli tajemné atmosféře natáčely scény filmu Miloše Formana Amadeus. V roce 1989 vyhořela zdejší kaplička. Mnoho náhrobků bylo rozkradeno, železné označníky skončily ve sběru. Od roku 2018 vlastní místo Praha 8.

Atentátník byl pohřben pod cizím jménem

Svým způsobem jde o velmi unikátní plochu s krásnou atmosférou, kterou by stálo za to zachránit. Je spojeno i se zajímavými osobnostmi. Prý tu má být pohřben atentátník Gavrilo Princip, který v roce 1914 zastřelil v Sarajevu následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda. Zemřel v Terezíně v roce 1918 uložen sem byl údajně tajně pod jiným jménem. Ležet tu má i známý vrah četař Pavlíček, který zabil prostitutku Otýlii Vranskou.

iZdroj fotografie: Uživatel Mickapr / Creative Commons / CC BY-SA

V roce 1996 byli lidé v okolí hřbitova překvapeni, když zde zastavila řada limuzín a vystoupila z nich bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Pátrala po hrobu příbuzného svého manžela Denise, který byl dobrodruhem a měl tu být pochován. Nakonec ho s pomocí jednoho z místních starousedlíků našla. Údajně za zakoupení dostatečného množství rumu. Tělo bylo exhumováno a převezeno do Velké Británie.

Mystické místo údajně v 80. letech také přitahovalo lidi, kteří se věnovali satanismu. Během jejich seancí tu měla několikrát zasahovat policie, protože tehdejší režim o podobné praktiky nestál. V roce 1918 byla na hřbitově postavena mohyla, která na sobě měla nést zednářské znaky. Bohužel většina byla poškozena. Existují snahy o zachování tohoto prostoru a tak možná Praha nakonec o jedno ze svých záhadných míst nepřijde.

Znáte ještě nějakou zajímavosti o hřbitově bláznů?

Zdroj: PragueNow
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články