Na mincích z roku 1054 byl nalezen obraz kosmické katastrofy. Jedná se o zcela unikátní archeologický objev

Tým vědců z různých zemí se zabýval popisem byzantských mincí, na kterých byla vyobrazena lidstvu známá kosmická pohroma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezinárodní tým výzkumníků se podělil o informace popisující vzácné byzantské mince ražené zhruba před tisíci lety. Podle vědců tyto mince zobrazují kosmickou katastrofu. Jedná se o supernovu SN 1054. Je pojmenována podle roku, ve kterém začala její expanze. Podle vědců to byla velkolepá astronomická událost a dodnes patří k nejslavnějším ve světě vědy. Po výbuchu hvězdy vznikla Krabí mlhovina, kterou astronomové aktivně studují dodnes.

Nebeská exploze vyobrazená na obyčejné minci

Vědci tvrdí, že za vlády císaře Konstantina IX. Monomacha byla ražena limitovaná edice mincí, na kterých je vidět právě tato supernova. Faktem je, že v mnoha písemných pramenech jsou popisy jasné nebeské exploze. V rámci předchozích studií bylo zjištěno, že starověcí vědci tento výbuch popisovali.

Jedná se o ojedinělý případ

Nový objev je průlomový v tom, že vědci ve skutečnosti obdrželi první archeologický důkaz události SN 1054 zaznamenané křesťanským světem. Až dosud byly popisy této exploze nalezeny ve východních zdrojích. Hodně o něm napsali například astronomové v Číně a Japonsku. Vědci navíc poprvé našli důkazy o vesmírné katastrofě na mincích, ne v rukopisech.

iZdroj fotografie: Unsplash

Popis archaické mince

Zajímavé je, že obyčejné sériové mince Konstantina IX. zobrazují jednu hvězdu. Vědci se domnívají, že to byla Venuše, kterou lidé v té době nazývali ranní hvězda. Hlava císaře zosobňovala Slunce. Dvě hvězdy byly vyobrazeny pouze na mincích ze speciální emise. Učenci se domnívají, že byly raženy mezi létem roku 1054 a jarem 1055. Tou druhou hvězdou by dle vědců měla být právě supernova z roku 1054. Mimochodem, je jen jednou z osmi zaznamenaných supernov v historii Mléčné dráhy.

Jaké další pohromy z minulosti vás napadají?

Zdroj: Rg
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Babská rada nad zlato: Nápoj se skořicí a zázvorem pročistí střeva během 3 dnů. Kromě toho začne ubývat tuku na břiše
Události247.cz
Události247.cz
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
K bojům poslouží dokonce 70 let stará sovětská protiletadlová děla S-60 z Polska: mají směšný dostřel i sílu, ale na drony stačí
adbz.cz
adbz.cz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě