Stonehenge odkrývá legendu o Merlinovi aneb Na každém příběhu je alespoň zrnko pravdy

Vědci přišli s myšlenkou, že původní kameny pro Stonehenge byly dovezeny z Walesu. Toto zjištění zároveň oživuje starou anglickou legendu o čarodějovi Merlinovi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při archeologických výzkumech ve Walesu byly objeveny pozůstatky dávného kamenného kruhu, které odkazují k ikonické stavbě Stonehenge. Britové ihned přispěchali s artušovskou legendou o Merlinovi, jež se k tomuto místu váže a jež s novými zjištěními do jisté míry koreluje.

Ve Walesu bylo zřejmě objeveno původní místo kamenů ze Stonehenge

U vesnice Preseli Hills ve Walesu byl výzkumným týmem nalezen starodávný kruh, který může být původním místem kamenného kruhu Stonehenge. Geologové argumentují tím, že poblíž naleziště je i lom, kde se těžily tzv. „bluestones“, menší kameny, které jsou součástí legendární stavby.

iZdroj fotografie: Freeimages

Vědecký tým doktora Parkera Pearsona se snaží vysvětlit, proč si dal někdo takovou námahu a přesunul těžké kameny více jak dvě stě kilometrů na jih Anglie. Na vyřešení této záhady pracovala skupina téměř pět let. Za tu dobu mimo jiné objevila místo zvané Waun Mawn, které je nejlépe dochovaným kamenným kruhem z tohoto výzkumu. Pracovníci tvrdí, že Waun Mawn je původním místem, neboť přesně odpovídá rozložení kamenů dnešního Stonehenge.

Legenda o Merlinovi a obrech

Současný objev zároveň souvisí s legendou o Merlinovi. Podle legendy se kamenný kruh původně nacházel v Africe a obři jej přestěhovali do Irska, kde sloužil jako magické centrum s léčebnými účinky. Merlin však poté obrům přikázal, aby kameny rozebrali a přenesli na nynější místo v Salisbury Plain. Důvodem byla Merlinova touha postavit pomník padlým vojákům, kteří zemřeli v boji proti Sasům.

iZdroj fotografie: Freeimages

Doktor Parker Pearson uvádí, že se samozřejmě jedná o pouhou legendu a nemůže být brána doslovně. Je nepravděpodobné, že by se něco podobného před více jak 5 000 lety odehrálo. A i když uznává, že na vyprávění může být zrnko pravdy, tak doporučuje, aby se vyčkalo na podrobný vědecký výzkum, který přinese ověřené výsledky.

Zdroj: Science News

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články