Jaký byl vztah Adolfa Hitlera a tajemné společnosti Thule? Okultismus a nacismus jdou v mnohém ruku v ruce

Nadpřirozenem a okultismem se zabývali mnozí nacisté včetně Himmlera. Hitler přistupoval k obojímu střízlivěji, i tak se však považoval za vyvoleného.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pojem Thule prochází jak historickými pracemi mnoha badatelů, tak i populárními snímky jako Hellboy a dalšími. Slovo samotné je jménem bájného ostrova, ze kterého měla podle okultních nauk pocházet právě vznešená árijská rasa. Společenství bylo koncem první světové války založeno Rudolfem von Sebottendorfem. Cestoval po světě, věnoval se okultismu i alchymii. V Německu byl ale obviněn z podvodů, takže prchl do Istanbulu a nadále se věnoval bádání.

Společnost Thule nabírá na síle a vlivu

V době první světové války se usadil v Bavorsku. Zde vstoupil do tzv. Germánského řádu a mimo jiné tvrdil, že árijci ztratili míšením s Židy povědomí o magii vlastních run a svých kořenech. Jakmile vzniklo přímo společenství Thule, rychle se rozrůstalo a roku 1919 mělo už 1 500 členů, hlavně z řad vzdělanců. Byli tu právníci, umělci, šlechta, soudci, podnikatelé či bankéři. Většina z nich se následně stala vysokými členy NSDAP.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavní myšlenkou Thule bylo očekávání příchodu germánského mesiáše, někoho, kdo Německo vyvede z chaosu jeho porážky do nové budoucnosti. Během politické nestability let 1918 a 1919 zasahovala Thule do konfliktu s politickou levicí. Její členové založili Politický dělnický kroužek, kde došlo k úzkému kontaktu zakladatele Thule Sebottendorfa a Antona Drexlera. Oba stáli u zrodu Německé dělnické strany, později NSDAP.

Tajné společnosti a Hitler

Sám Hitler se oficiálně stavěl proti podobným spolkům, odsuzoval hlavně jejich spiklenecký charakter. Nikdy se také nestal oficiálně členem Thule, vždy vystupoval jen jako host a dával přednost boji politickému. Mnoho myšlenek propagovaných tímto společenstvím ho ale nepochybně ovlivnilo, hlavně rasismus. Ve svém spise Mein Kampf dokonce tyto aktivity hodnotil poměrně ironicky. Podle něj šlo o „snílky básnící o starém bohatýrství, přitom však zbabělce, kteří utečou před prvním gumovým obuškem.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Symbol Thule, tedy kulatý kříž, byl nakonec upraven a v této podobě se svastika stala znakem NSDAP, která si ji už nechala. V květnu 1920 tak byla prvně k vidění v černé podobě, v bílém kruhu a na červeném pozadí. Thule coby organizace ovšem postupně ztrácela na významu, jak se politika v celém Německu uklidňovala a měla konkrétní cíle. Nakonec se dočasně rozpadla, existuje ale samozřejmě množství konspirací, které vidí její vliv i v dnešních dobách.

Zdroj: Jstor, 100+1

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články