Porodila 69 dětí a pak manžela opustila. Jaký je skutečný příběh ženy, jež se díky tomu zapsala do Guinessovy knihy rekordů?

Infekce a další nemoci způsobovaly v Evropě 18. století to, že umíralo každé 3. dítě do věku 5 let. V ruské historii se ovšem vyskytuje jeden naprosto mimořádný případ.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Konkrétně selka, která do 40 let věku porodila neuvěřitelných 69 dětí. To by možná nebylo ještě tak zvláštní, ovšem z tohoto počtu jich přežilo 67. Její manžel měl navíc později ještě dalších 18 synů a dcer. I když nebereme v úvahu onu míru přežití, nabízí se otázka, jak vůbec mohlo dojít k tak obrovské porodnosti. Britský The Gentleman’s Magazine zveřejnil 13. srpna roku 1783 článek, který vyvolal velkou odezvu právě na toto téma.

První žena Valentina Vasilyeva

Týkal se anglického obchodníka žijícího v Petrohradě, respektive jeho korespondence. V té se totiž zmiňoval o rolníkovi Fjodoru Vasilijevovi a jeho setkání s carevnou Kateřinou II. Důvodem bylo něco neuvěřitelného. Rolník měl ve věku 75 let 84 dětí, a to jen od dvou žen. Většinu – 69 z nich – porodila jeho první manželka Valentina. Dle čtenářů něco takového nebylo už z fyziologického hlediska možné, nemluvě o tehdejší bídné úrovni hygieny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechna oficiální dokumentace ovšem skutečnost potvrzovala. Valentina se narodila v regionu Ivanovo asi v roce 1707. Zde se setkala s Fjodorem a v roce 1725 byla poprvé v jiném stavu. Dle odhadů za svůj život porodila celkem 27krát16krát měla dvojčata, 7krát trojčata a 4krát čtyřčata. Když to vezmeme v čistém čase, pak byla těhotná 20 let svého života a rodila každého 1,5 roku. Předpokládáme přitom porod nejpozdější v 37. týdnu.

Lékařský pohled na věc

Tato situace je teoreticky možná z několika důvodů. Její muž byl nositelem tzv. velkého genu, takže všechny jeho partnerky měly minimálně dvě děti. A Valentina měla téměř určitě více ovulací, oba manželé byli také velmi plodní. Doktorům však není jasné, jak se žena vyhnula syndromu zmizelého dvojčete. Ten se projevuje úmrtím jednoho z plodů při vícečetném těhotenství. Nejspíš ho však měla a bránil jí mít dětí ještě mnohem více.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední porod měla v roce 1765 a pak už děti nechtěla nebo mít nemohla, manžela tedy opustila. Takový krok byl ovšem v 18. století – navíc ze strany ženy – velmi nečekaný, ba zcela nepřijatelný. Nejspíš ovšem intervenovala sama carevna. Valentina skonala ve věku 75 let. Další děti neměla, Fjodor si ovšem našel novou ženu Annu, se kterou měl dalších 18 dětí, konkrétně 12 dvojčat a 6 trojčat. Ze všech jeho potomků se 82 dožilo dospělosti.

Pravda, nebo jen legenda?

Fenomén této rodiny je dodnes předmětem mnoha diskusí. „Bylo velmi obtížné takovou rodinu nakrmit. Děti byly tudíž dány k výchově do malých či bezdětných rodin,“ uvádí výňatek s vyšetřování. Podle více badatelů je takový počet v praxi nemožný, a to hned z několika důvodů. Zaprvé je obtížné jejich odnošení a současně zachování zdraví rodičky. A to je podmínkou pro další úspěšné těhotenství. I v moderní době je pak porod rizikem.

Nota bene u selky z 18. století. Vícečetná těhotenství zdravotní rizika ještě násobí. Další otázky a pochybnosti vyvolává také předpoklad přirozeného provedení všech porodů. Následuje ještě ekonomická stránka, tedy jak by mohla sedlácká rodina takové množství dětí uživit a šatit? Kde bydleli a jak velký by musel jejich dům reálně být? Objevily se i žádosti o vědecké studium této rodiny, badatelé byli však odmítnutí kvůli „ochraně vlády“.

Jakou nejrozsáhlejší prokázanou rodinu znáte?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články