Požírají své nepřátele a spí na jejich lebkách – seznamte se s asmatskými válečníky. Kmenem, který zabil i prezidentova syna

Asmatští válečníci vyjadřují zabíjením nepřátel a konzumací jejich hlav svou mužnost a také loajalitu ke kmeni. Jejich domovem jsou džungle Nové Guineje.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Neprobádané husté džungle skrývají izolovaný kmen se zlověstnou pověstí. Je o něm totiž známo, že systematicky loví své nepřátele a pak je rituálně pojídá. Konkrétně jde hlavně o hlavy, čímž je během obřadu vyjádřena síla válečníka a věrnost kmeni. Podle zprávy Daily Star ovšem takový krok vyžaduje četné přípravy. Celý kmen přitom navíc žije převážně na stromech a jeho ženy při porodu odchází hluboko do okolní džungle.

Hostina a přechodové rituály

Příprava hlavy k hostině zahrnuje oškrábání kůže, takže zůstává pouze holá lebka. Ta se následně peče na ohni, přičemž celý postup ukazuje nadřazenost – ostatní kmeny má tedy vystrašit. Asmatská komunita se řídí vírou, že hlava člověka je posvátná část těla, něco jako ovoce rašící ze stromu, jak uvádí Puls Nigeria. Těla bez hlav jsou častou pomůckou pro přechodové rituály dospívání. Tehdy se mladým chlapcům pokládají mezi nohy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Panuje totiž víra, že právě tímto způsobem přechází síla mrtvého muže. Jakmile skončí zdobení a příprava, jsou lebky dle tradice umístěny na oltářích v domech Asmatů. Často je tito lidé použijí také jako polštář, případně rozdělené na dvě části jako jídelní misky. Dovnitř už pak přijde jejich tradiční strava složená ze ságových červů a mozků zvířat. Podle zprávy Mirror byly ovšem tyto barbarské praktiky v 80. letech zastaveny.

Pohřeb vlastního ve stejném duchu

Kmen se usídlil u řeky, aby měl při vnějších útocích lepší bojové postavení. Nepřátelům pak válečníci brali spodní čelisti i části zad a používali je jako různé ozdoby. Zemřel-li příslušník vlastního kmene, smuteční hosté mu uřízli část hlavy a odstranili oči i mozek. Pak ještě ucpali nosní dírky, aby se do jeho těla nedostali okolní zlí duchové. Během historie došlo i k děsivým incidentům, když se ke kmeni dostali příliš blízko cizinci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Asi nejznámějším případem byl Michael Rockefeller. Šlo o páté dítě amerického viceprezidenta Nelsona Rockefellera. Ten zmizel v této oblasti v roce 1961, tedy ještě v době asmatského praktikování kanibalismu. Podle některých teorií byl tento muž obětí tajné pomsty. Ta byla plánována poté, co holandská hlídka zabila roku 1958 několik příslušníků tohoto kmene. Další se domnívají, že si ho vesničané spletli s příslušníky „bílého kmene“.

Vyšetřování a „suvenýr“

Rockefellerova matka najala soukromého detektiva Paula Tooheyho, který pak v roce 1979 napsal silně kontroverzní knihu. V ní tvrdil, že za tři lebky vyměnil s kmenem lodní motor. Vesničané tehdy uvedli, že šlo výlučně o lebky bílých mužů, které jejich lidé zabili. Detektiv se s nimi vrátil do New Yorku a byl přesvědčen, že jedna je pozůstatkem dědice finančního impéria. Aktuálně odhadovaný počet Asmatů je asi 30 000 osob, jsou to lovci a sběrači.

Jako první je nejspíš navštívil mořeplavec James Cook v roce 1770. Posádka se tehdy setkala s kanoemi, které byly plné po zuby ozbrojených Asmatů. Dle svého zvyku vyhazovali do povětří hrsti vápna. Námořníci si to však vyložili jako kouř ze salvy a začali střílet. Tento „kontakt“ skončil 20 mrtvými námořníky a neznámým počtem Asmatů. Ještě během značné části 20. století si tato etnická skupina držela pověst nejhorších lovců lebek.

Zdroj: SmithsonianMag

Které další kanibalské kmeny vás napadají?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články