Průzkumníci se potopili k nejhlouběji potopenému vraku. Hloubka, které dosáhli je úctyhodná

Potápěči se potopili k zatím nejhlouběji potopenému lodnímu vraku, kterým je námořní křižník USS Johnston, který se potopil 25. Září roku 1944.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Filipínské moře je místem „pobytu“ nejhlouběji potopeného lodního vraku, ke kterému se zatím dostali potápěči. Lodí je křižním amerického námořnictva USS Johnston, potopený v září 1944 po intenzivní bitvě s Japonskem během druhé světové války. Loď dlouhá 115 metrů a široká 12, byla potopena během bitvy o záliv Leyte, což byla největší námořní bitva v historii, uvádí výzkumný tým ve své zprávě.

Obr s nejhlubším místem odpočinku

Vrak byl prvně objeven roku 2019 u pobřeží ostrova Samar ve Filipínském moři, kdy dálková sonda zachytila na snímku části vraku, ale nemohla se dostat do větší hloubky. Vrak lodi se nachází v hloubce 6 456 metrů, což je ekvivalent asi 15ti výšek Empire State Building. Victor Vescovo, bývalý námořní velitel financující novou expedici, se dvakrát potopil k vraku ve vlastní ponorce, což byl nejhlubší ponor vykonaný strojem nebo člověkem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Průzkumné týmy zkoumaly podrobně vrak a pořídili množství fotek ve vysokém rozlišení. Doprovod jim v ponorkách dělali bývalý velitel Parks Stephenson, který je také námořním historikem, a ponorkový technik Shane Eigler. Natočili příď lodi a její střední část, která leží hlouběji, než se mohla dostat sonda z roku 2019. Číslo „557“ bylo stále viditelně na obou stranách přídi, palné věže, držáky torpéd a další zbraně byly stále na místech.

Opuštěný vrak bez kostlivců

Na lodi nebyly nalezeny žádné lidské ostatky nebo jakékoli fragmenty oblečení. Byl znát rozsah lodi i těžké poškození, které utrpěla během bitvy na povrchu. Dostala zásahy od největší bitevní lodi, jaká kdy byla postavena, tedy japonské imperiální bitevní lodi Yamato, a divoce údery opětovala. Je třeba vzdát hold statečnosti posádce a jejich rozhodnosti v souboji s nepřítelem, což stav lodi dokazuje, uvedl Stephenson ve své zprávě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Loď a její velitel Ernest Evans, který při bitvě zemřel, byli později vyznamenáni za statečnost a hrdinství v boji. Na konci expedice položil průzkumný tým věnec „na oceánské bojiště“. Během stejné bitvy se potopily ještě tři další lodě, které dosud nebyly nalezeny. Data, sonarové záznamy a další poznámky nebudou přístupné veřejnosti, ale budou předány přímo americkému námořnictvu. Snad budou užitečné historikům a správcům námořních archivů.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články