Proč se ve starém Egyptě mumifikovalo, ale srdce se v těle nechávalo? Posmrtná cesta se vším všudy

Stará egyptská civilizace používala opravdu složitý způsob pohřbívání zesnulých, kteří byli ukládáni do hrobek spolu s množstvím zásob.

i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Unsplash
i Zdroj fotografie: Unsplash
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Freepik
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Mumifikace je jedním z nejvýraznějších rysů civilizace starověkého Egypta a prakticky žádná jeho studie ji nemůže opomenout. Ale proč se tam vlastně tak složitý a pro mnohé zbytečně nepraktický způsob pohřbívání používal? A proč nechávali v těle srdce? Jako za spoustou dalších věcí v životě Egypťanů stojí i za tímto fenoménem jejich náboženství.

Posmrtná cesta se vším všudy

Starověcí Egypťané věřili, že po smrti následuje další život. To se ale mohlo stát jen tehdy, pokud bylo tělo správně opečováváno už během životní pouti a po smrti zachováno v podobě co nejbližší životu. V duchovním rozměru to pak znamenalo zachování dvou složek, tedy „Ba“, která znamená osobnost jedince, a životní síly „Ka“. Ty musely být i po smrti dobře poznatelné, aby mohli bohové a předci zemřelého přivítat v novém zrození.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tělo samotné pak mohlo fungovat jako jakýsi most mezi duchy mrtvých a dary poskytnutými živými. Ostatně také proto byly pohřební komory vyplněny vším vybavením a zásobami jako za života nebožtíka. Protože byly jednoduše stavěny a navrhovány jakožto budoucí komnaty, ve kterých bude mrtvý dále prožívat své dny, pouze na jiné rovině bytí, která je živým tohoto světa nepřístupná.

Pro co nejlepší „život po životě“

Umělá mumifikace byla praktickým způsobem, jak splnit touhu každého Egypťana po kvalitním posmrtném bytí. Zachovávala totiž tělo v prakticky neporušeném stavu a ve stejné formě jako za života tady. Ačkoli civilizace starověkého Egypta nebyla rozhodně jediná, která ve starověku mumifikovala své zesnulé, byla jediná, kde tuto praktiku striktně přikazovala víra v bohy a další okolnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro Egypťany bylo srdce orgánem, ve kterém sídlil rozum. Jako takové bylo nepochybně klíčovou součástí pro posmrtný život. Důležité bylo také proto, že bylo svědectvím pro bohyni Ma, která ho vážila během posmrtného soudu. Pokud bylo lehčí než pírko pravdy, čekal mrtvého ráj, pokud ne, stal se kořistí číhající bestie z říše stínů. Proto bylo srdce ponecháno na svém místě v těle, a pokud bylo omylem vyndáno během procesu mumifikace, okamžitě muselo být vráceno.

Zdroj: History Extra

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články