V době kamenné řešili zubní kazy ostrým nástrojem a dehtem. Naznačuje to archeologický nález 2 zachovalých zubů

Nálezy zubů podporují dřívější důkazy, že nějaká forma zubního lékařství existovala už v době před 14 000 lety. To všechno bez injekcí, narkózy nebo vrtaček.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Stefano Benazzi
                   

Lidé z doby kamenné zuby nevrtali, místo toho je oškrabovali a pokrývali dehtem. Dva zuby od osoby, která žila v dnešní severní Itálii v době před 13 000 – 12 740 lety ukazují známky zákroku. Někdo vyčistil a odstranil měkkou vnitřní tkáň. Ošetřená oblast byla pokryta bitumenem, lepivou dehtovitou hmotou. Tu v té době používali i na držadla kamenných nástrojů, uvádí ve studii antropologové z Boloňské univerzity.

Příkladné vykopávky na severu Itálie

Nálezy ukazují, že technika odstraňování infikovaných částí se zrodila tisíce let před stravou bohatou na sacharidy. Ta totiž vedla k mnohem častějšímu rozpadu lidského chrupu. Farmáři používali kamenné nástroje k vrtání do chrupu už před 9 000 lety. Tým Gregoria Oxilii a Stefana Benazziho už v roce 2015 upozornil, že ostrý kamenný nástroj byl nejspíš použit právě k odstranění infikované zubní tkáně.

Ukázkou jeho použití je zub, který patří muži pohřbenému před 14 000 lety v severní Itálii. Přestože italské nálezy jsou jediné známé důkazy o zákrocích tehdejší doby, pravděpodobně jsou částí rozsáhlejšího trendu či tradice dentálních zásahů v pozdním paleolitu. Že by poškození zubů pocházelo ze zakousnutí se do dřeva, kůží či dalších materiálů, se jeví jako méně pravděpodobné, uvádí paleoantropoložka Isabelle De Groote z univerzity v Liverpoolu.

Pravěký zubařský zákrok hodně bolel

Vykopávky provedené před 20 lety v italské lokalitě Riparo Fredian odhalily hlavně dentální pozůstatky šesti lidí včetně dvou předních zubů ze zmíněné studie. Mikroskopický rozbor rozložené zchátralé tkáně v těchto vzorcích odhalil mikroskopické škrábance a odlupování. To nastává, když někdo použije špičatý nástroj k rozšíření dutiny, než odstraní postiženou část zubu. „Pravděpodobně to bylo dost bolestivé,“ podotýká Benazzi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chemická a mikroskopická analýza tmavých částic v dutině je identifikovala jako bitumen. Dále byla nalezena vlákna a nejspíš částečky vlasů. Zakrytí bitumenem mohlo fungovat jako ochrana před další infekcí, jde však dle Benazziho o spekulaci. Tento pravěký přístup odstranění a zakrytí tkáně se vyvinul z mnohem starších praktik. Při těch byla použita kamenná nebo dřevěná párátka, která nejspíš vznikla už před 1,77 milionu let.

Jaký nejhorší zákrok jste kdy u zubaře podstoupili?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články