Záhada skutečné šifry mistra Leonarda byla konečně pokořena. „Klíč“ spočívá ve špercích

Italská badatelka podrobně analyzovala biblický význam drahokamů, které jsou vidět na proslulé fresce Leonarda da Vinci. Tedy šperky na Poslední večeři v Miláně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslední večeře páně, nejspíš nejslavnější freska na světě. Nachází se v refektáři kláštera Santa Maria delle Grazie v Miláně. Krom toho také cíl mnoha kryptologů, což ještě posílila kniha Šifra mistra Leonarda z pera romanopisce Dana Browna. Výzkum Elisabetty Sangalli Leonardo a dvanáct kamenů nebes zkoumá dílo renesančního umělce z pohledu biblického významu drahokamů, které se tu objevují. Tajemství tedy vězí ve špercích.

Zdobení oblečení velmožů

Na dvoře milánského vévody Ludovica Sforzy si šlechtici zdobili hlavně své kabáty a kožichy. Používali k tomu knoflíky z drahokamů, což badatelce poskytlo základní rámec. Mohla pak přidělit významy klenotům, které se dají nalézt právě na postavách zobrazených na slavné da Vinciho fresce. „Je velmi pravděpodobné, že Leonardo přidělil drahým kamenům na fresce osobní význam a každému z nich přiřadil určité ctnosti,“ říká Sangalli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Ty jsou charakteristické pro jejich nositele.“ Podle ní je například smaragd na Ježíšových šatech symbolem míru a také znovuzrození. Na oděvu svatého Jana jsou vidět diamanty. To je jasný odkaz na čisté srdce a přímo zářící spiritualitu tohoto milovaného apoštola. Modrý kámen Andrásových šatů obvykle odkazuje na středověkou tradici spojující apoštola se safírem. Je jedním z kamenů popsaných v 21. kapitole knihy Zjevení.

Obecná symbolika barvy kamenů

Právě on zdobí základy kamenné zdi budoucího „nového Jeruzaléma“. Symbolika drahokamů trvá dodnes, ačkoli jde spíše o významy přisuzované jim podle barev. Bílé jsou jedny z nejoblíbenějších kvůli auře čistoty, laskavosti a také nevinnosti. Věří se, že lidem přináší restart života, obnovu a možnost vydat se na novou životní cestu. Jde hlavně o diamanty, křemeny, safíry, topazy a perly. Ze stejného důvodu jsou tradičně bílé svatební šaty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Černé drahokamy můžeme vnímat jako temné nebo prokleté. Reálně jde však o symboly tajemnosti, stability i respektu. V poslední době se těší rostoucí popularitě a stávají se také symbolem luxusu. Jde především o černé perly, turmalíny, acháty či opět safíry. Nikoho nepřekvapí, že červené kameny lidé tradičně asociují s láskou a vášní. Dalšími významy jsou odvaha, vitalita a důvěra. V Asii je berou za symbol radosti a prosperity.

Další barevné možnosti

Hlavně ženy tíhnou k růžovým drahokamům. Ty se nesou ve znamení něhy, ženskosti, vitality, mladistvosti, krásy a lásky. Jejich nositelky věří hlavně ve zvýšení vlastností sebevědomí. Ideálními kusy jsou tak růženín, turmalín, morganit nebo růžové perly. Se zmíněnými vlastnostmi souvisí také energie, radost a inteligence. Zde přichází ke slovu nerosty žluté barvy jako citrín, jantar, turmalín nebo různé odrůdy křemene.

Modrá barva kamenu symbolizuje pravdu, mír a mládí. Tyto šperky mají majitele uklidnit, odstraňují také problémy v komunikaci. Nejběžnější jsou safír, akvamarín, tyrkys, topaz, achát nebo apatit. Velké oblibě se těší i zelená. Představuje klid, přírodu, hojnost i obnovu. Šperkem takové barvy se ozdobte ve chvíli, kdy chcete přilákat prosperitu. Nelze se proto zmýlit se smaragdem, safírem, olivínem, turmalínem, opálem nebo alexandritem.

Co vás na Leonardu da Vincim fascinuje nejvíc?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články