Něco se lesklo, tak to zvedli ze země: Na první pohled kus plechovky vydělal páru miliony

Pro Buffy Bailey to byl zpočátku naprosto normální den, brzy se však stalo něco, co jí kompletně změnilo život.

Poklad i Zdroj fotografie: Fæ / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bylo brzy ráno. Buffy Bailey právě kontrolovala svou výbavu, následně ji hodila do kufru auta a vyjela vstříc dobrodružství. Ono dobrodružství se týkalo hledání nejrůznějších pokladů. Tentokrát se svým manželem vyrazila ke zřícenině hradu Sheriff Hutton v Severním Yorkshiru. Cíl byl jasný – najít něco cenného. Sheriff Hutton byl v 15. století největší stavbou v severní Anglii a sloužil jako  jako královská rezidence, konkrétně v té době pro Richarda III. Když Buffy od majitele pozemku získala povolení k jeho prohledání, dobrodružství začalo.

Hledání pokladu

Manželé zamířili k nenápadné stezce a soustředěně procházeli každý centimetr s pohledem upřeným na zem. Najednou detektor Buffy zachytil silný signál. „Nejdřív jsem si myslela, že jsem narazila na ovčí známku nebo kus plechovky. Přesto jsem si klekla a začala kopat. Jen 2,5 centimetru pod povrchem země jsem objevila lesklý předmět.“ Buffy byla zcela překvapena. Zavolala manžela, aby jí pomohl zapsat místo nálezu, a poté opatrně očistila objevený předmět. Před ní se rozvinul zlatý šperk, 1,5 cm dlouhý a ve tvaru rozevřené knížky s vyrytými postavičkami se svatozáří na „listech“. Ruční váha odhalila, že váží pět gramů. 

Nádherný nález

Po návratu domů artefakt odevzdali odborníkům z Yorkshirského muzea, kteří potvrdili, že miniaturní knížka byla vyrobena z 22 nebo 24 karátového zlata a pravděpodobně pochází z 15. století.  Na „listech“ byly vyobrazeny patronky těhotenství a porodu, sv. Leonard a sv. Markéta. Odborníci odhadují její cenu na zhruba tři miliony korun. Historička Julian Evan-Hart vysvětluje: „V 15. století umíralo při porodu až 60 procent žen, a tak byla jakákoli ochrana velmi žádoucí.“ Spekuluje se, že šperk mohl být objednán někým velmi bohatým, možná i někým příbuzným samotného Richarda III. Tato knížka připomíná Middlehamský šperk, který byl nalezen v roce 1985 pouhých 60 kilometrů odtud. 

Obrovská radost

Manželé měli samozřejmě obrovskou radost. „Je možné, že si královská rodina objednala ozdoby od stejného zlatníka,“ dodal předseda Společnosti Richarda III. Matt Lewis. O tom, jak se předmět dostal do země, zatím odborníci nemají jasno. Může se jednat o záměrné zakopání jako projev díků nebo naopak zármutku spojeného s porodem, nebo o nešťastnou náhodu během náboženské reformace, kdy vlastnictví obrázků svatých bylo v Anglii. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články