Ötzi, nejstarší zachovalá mumie: Dožil se 40 let, vědci zjistili i to, že měl intoleranci na laktózu

Když ho v roce 1991 našli dva turisté, byl dokonale nedotčen. Tak perfektně, že si mysleli, že je to nešťastný horal, který zemřel teprve nedávno. Tato oběť ale byla mnohem starší.

i Zdroj fotografie: 120 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ledového muže Ötziho našla dvojice německých horských turistů. Vyklubala se z něj ovšem mumie stará 5 300 let, konkrétně oběť vraždy. Dne 19. září 1991 procházela tato dvojice horami na pomezí Rakouska a Itálie, když narazili na mrtvé tělo. Aktuálně badatelé věří, že tento neolitický muž se stal obětí vraždy a následně ho okolní podmínky dokonale mumifikovaly. Perfektní zachování jeho těla budí v komunitě úžas dodnes.

Náhodné nalezení ledového muže

Když na zmrzlé tělo narazili Helmut a Erica Simon, nejdříve ho měli za nešťastného horala, který měl hroznou nehodu. Viděli jen ramena a hlavu a zavolali horskou službu. Ta – nevědomá si skutečného stavu věci – ho poškodila, jak se ho snažili dostat z ledu. Sbíječka mu narušila pas a stehna, batoh a vedle zamrzlý luk. Během dalších 3 dnů si však svůj omyl uvědomila i malá skupinka archeologů, kteří zmrzlé tělo dále zpracovávali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté, co se pozůstatky dostaly do rakouského Insbrucku, bylo jejich stáří určeno na nejméně 4 000 let. Později byl potvrzen jako „Ledový muž Ötzi“, jak ho nazvali rakouští novináři. Jde o odkaz na lokalitu údolí Ötzlal v Alpách, kde byl nalezen. Zemřel někdy během doby bronzové nebo neolitu, mezi roky 3350 – 3100 před Kristem. To z něj dělá nejstarší lidské tělo, které bylo kdy nalezeno. Není to ale to jediné, co je na něm úžasného.

Pohled do života v neolitické době

Na rozdíl od egyptských nebo inckých suchých mumií z pouštních podmínek je totiž Ötzi „mokrou mumií“ v perfektním stavu. Led ho dokonale zmrazil a vlhkost prostředí současně uchovala i jeho vnitřní orgány v prakticky nedotčeném stavu. Napovídá nám tak mnohé o životě v době neolitu. To dovolilo vědcům provést na něm prakticky normální pitvu. Tělo je tak oknem do běžného života, jak probíhal v době před 35 stoletími.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Muž zemřel krátce po 40ce a byl také štíhlý, vážil asi 50 kilogramů a měřil 160 centimetrů. Jeho tělo mělo docela dost zdravotních problémů. Konkrétně střevní parazity, žaludeční vředy, artritidu a limskou boreliózu. Další analýza ukázala na genetickou poruchu, konkrétně intoleranci na laktózu. Tu sdílel s dalšími obyvateli ostrovů Sardinie a Korsiky. Obsah žaludku odhalil částice pylu, které ukazují na období smrti i pohyb před ní.

Stará vražda a nové následky

Ötzi zemřel během jara či léta a krátce před svým skonem se pohyboval v různých nadmořských výškách, nejspíš tedy putoval horami. I když bylo jeho tělo doslova cestou do minulosti, příčina smrti byla odhalena o dekádu později. Nový typ rentgenu tehdy odhalil něco, co bylo zaseknuto hluboko v jeho rameni. Při původním ohledání si tohoto kousku kovu nikdo nevšiml, nakonec se však jednalo o hrot z pravěkého šípu. Tedy vražednou zbraň.

Vražda je zkrátka vraždou bez ohledu na to, v jakém století se odehrává. Muzeum tedy povolalo inspektora mnichovské policie Alexandra Horna. Podle něj bylo tělo v lepší kondici, než některé současné oběti vražd. Byl střelen zezadu, asi šlo o osobní motiv. Objevily se ovšem spekulace o prokletí, které provází kohokoli, kdo Ledového muže vyruší z odpočinku. Helmut Simon, který ho nalezl, totiž našel svůj konec také pod ledem, ve sněhové bouři.

Která mumie vás nejvíce vylekala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články