Jak to vlastně bylo s objevením Ameriky: Kryštofa Kolumba měli údajně předběhnout Číňané

Jak to vlastně bylo s objevením Ameriky? Kryštof Kolumbus údajně nebyl první, kdo ji našel. Zásluha patří někomu úplně jinému. První byli Číňané.

Kryštof Kolumbus i Zdroj fotografie: Emanuel Leutze / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jméno Kryštof Kolumbus zná z hodin dějepisu každý. Do historie se zapsal jako objevitel Ameriky. Dnes už však víme, že toto tvrzení není tak úplně pravdivé. Ke břehům Severní Ameriky připluli už o téměř pět set let dříve Vikingové, kteří zde dokonce založili i první osady. Ty se však téměř nedochovaly, a proto bylo jejich prvenství na dlouhá staletí zapomenuto. Nové poznatky však naznačují, že mohl Kryštofa Kolumba předběhnout ještě jeden národ – Číňané.

Kryštof Kolumbus objeví Ameriku

Původně chtěl Kryštof Kolumbus objevit novou cestu do Indie, která by nevedla na východ, ale na západ. Mnozí to považovali za bláznovství, ale odvážný mořeplavec svému plánu bezmezně věřil. V roce 1492 tak opouští Evropu a se svou flotilou pluje na západ. Nakonec skutečně dopluje k pevnině a věří, že nalezl západní cestu do Indie. V té době ještě netuší, že ve skutečnosti objevil nový kontinent.

Tak to alespoň tvrdí historické knihy. Co když ale Kryštof Kolumbus moc dobře věděl, že na západě leží Nový svět? Co když svou cestu plánoval podle čínských map, které existenci Nového světa naznačovaly?

Kryštof Kolumbus
iZdroj fotografie: Attributed to George Chinnery / Creative Commons / CC BY-SA
Kryštofa Kolumba údajně předběhli v objevení Ameriky Číňané.

Sedm čínských námořních výprav

Tato teorie se opírá o takzvaných sedm čínských námořních výprav, které měl mezi lety 1405 a 1433 podniknout významný mořeplavec Čeng Che. Mělo se jednat o diplomatické plavby, které měly rozšířit věhlas Číny do vzdálených koutů světa, získat nová spojenectví a výhodné obchodní styky. Šestá plavba, která proběhla v roce 1421, měla údajně vést až k břehům Severní Ameriky. Čína v té době platila za námořní velmoc s vyspělým loďstvem. Přesto si tyto megalomanské plavby vyžádaly stavbu nové flotily speciálních lodí, které byly uzpůsobeny k dlouhým plavbám.

Opravdu lidé ve středověku věřili, že je celý svět placka? Vůbec ne, ani Kolumbus nemusel nikoho přesvědčovat

Místo blahobytu tak ve výsledku přinesly čínskému národu zkázu, protože stavba lodí doslova vyždímala dostupné suroviny a lidé začali trpět hlady. Podle všeho vedla celá situace ke vzpouře, během které mělo dojít ke zničení všech záznamů o provedených výpravách. Nedochovaly se tak žádné záznamy o tom, že by Číňané v roce 1421 skutečně dopluli až k Americe. Je možné, že se jim to skutečně povedlo? Mohly z Číny uniknout mapy a záznamy o této cestě? Mohl se k nim následně dostat Kryštof Kolumbus a naplánovat tak objevení Nového světa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články