Jak jediný archeologický objev potvrdil Starý zákon aneb Legendární doly krále Šalamouna

Archeologové našli v izraelské poušti nové důkazy o existenci vyspělé společnosti z dob biblického krále Šalamouna. A to se zdálo, že tu jsou jen tiché skály.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V údolí Timna, ve sluncem rozpálené pustině, lze při pozorném pohledu najít fakta o dávné lidské přítomnosti. Například škrábance na skalách se ukázaly být hieroglyfy o stáří přes 3 000 let. Jeskyně ve skále je zase tunelem, který dávní obyvatelé vytesali bronzovými dláty. Nejen, že to tu kdysi žilo, ale taky tu místní něco těžili a hledali. Vše, co je popsáno v liteře Starého zákona, tak rozhodně není pouhým mýtem.

Cesta na zkušenou a ložisko mědi

Když sem v roce 2009 dorazil izraelský archeolog Erez Ben-Yosef, bylo mu jen 30 a místo archeology nijak výrazně nelákalo. Není to Ježíšův Jeruzalém ani slavná citadela Masada. Timna je celkem bezvýznamná, takže sem vyslali někoho nezkušeného, nota bene s jinou kvalifikací. Ben Yosef se totiž zajímal o paleomagnetismus, tedy změny magnetického pole Země. Spolu s kolegy sem přišel zkoumat magnetický výboj z 10. století před Kristem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zahájili tedy vykopávky a nečekali nic zajímavého, staroegyptský chrám byl objeven už dříve. Získali ovšem nečekaná radiokarbonová data, která v Oxfordu vyvolala poplach. Timna skrývala mnohem víc, než se zdálo. Ve 30. letech sem přijel s výpravou Američan Nelson Glueck a průvodce jim dělal vůdce místních beduínů. Na archeology zapůsobil, vypadal jako vůdce armády z dob Mojžíše. Glueck místo označil za největší ložisko mědi v Arábii.

Doly krále Šalamouna

Právě zde probíhala před tisíci let jeho těžba i tavba, což potvrdilo na četné nádoby. Šlo o legendární dobu vlády nejslavnějších biblických panovníků, tedy Davida a Šalamouna. Bible ho popisuje jako nejbohatšího člověka tehdejšího světa. Chrám Páně, který nechal postavit, je krásně zdoben a to hlavně mědí. To vyžadovalo obrovské zdroje tohoto kovu. Glueck byl těmito objevy naprosto ohromen a věda nezůstávala v pozadí.

Další badatel, Rotenberg, objevil uvnitř těchto dolů nekonečné labyrinty. V 60. letech se stalo módou vyvracet nejen biblické příběhy, ale také existenci obou panovníků. Nález staroegyptského chrámu proto vědce velmi potěšil. Generace archeologů i historiků na těchto základech začala tvrdit, že celou izraelskou populaci tehdy tvořily jen beduínské kmeny. A Šalamoun s Davidem – pokud vůbec kdy žili – byli prostě jen vůdci takových tlup.

Poklad v pokoře k historii

Ben poznamenal, že archeologové pracují hlavně s tím, co existuje po stovky let. Hlavně tedy kamenné stavby a předměty domácí potřeby. A čím větší budovy, tím pokročilejší civilizace. Další vědci se přeli o to, zda sjednocené království Izrael vůbec existovalo a shodli se jen na existenci budov. Ben Yosef to považoval za chybný přístup souzení civilizace. Takoví Mongolové byli také jen nomádi, ale i tak dobyli polovinu světa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Thomas Levy z Kalifornice uznal, že objevy dokazují biblické příběhy o rozvinutém i bohatém Spojeném království. Jde podle něj o něco, co badatelé nečekali a hlavně po tom ani nepátrali. Objev Bena Yosefa tak není argumentem pro nebo proti historické přesnosti Bible. Nutí ovšem jednotlivce přemýšlet o pravdivosti toho, čemu lidé věřili. Věda tu v zásadě překročila vlastní pravomoc, protože mnoho věcí nám může existovat přímo pod nosem.

Jaký je váš vztah k Písmu svatému?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice