Byly objeveny prehistorické ženské lovkyně, které mění všechny předpoklady o roli pohlaví. Déle než 9 000 let máme špatnou pásku přes oči

Pohřebiště v Andách odkrylo kosti staré přes 9 000 let. Kamenné nástroje určené pro lov ležely vedle pozůstatků, které jasně patřily ženě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 2018 prováděl Randall Hass vykopávky v Andách, kde s týmem narazil na hroby staré až 9 000 let. Objevili tehdy několik koster a kamenné nástroje určené nepochybně lovcům. Nebo lovkyním, protože mnohé z nich ležely zřetelně vedle kosterních pozůstatků patřících ženám. A nešlo podle všeho o žádnou anomálii, takových lovkyň mohlo být napříč Amerikou v té době někde mezi třetinou a polovinou.

Silné lovkyně dávnověku

Tato studie je největším zvratem v dekády dlouhé debatě ohledně genderových rolí ve starých společnostech založených hlavně na lovu zvěře. Původně vědci věřili, že zkrátka muži lovili zvěř, zatímco ženy sbíraly plodiny a staraly se o děti. Po desítky let ale další vědci namítali, že tyto „tradiční“ role zdokumentované antropology nemusí nutně sahat do naší hluboké minulosti, jak někteří předpokládali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nové nálezy z Peru naznačují, že pohřbená byla ženská lovkyně, ovšem nahrávají tomu i další důkazy z jiných nalezišť. Nástroje v hrobech zahrnují hroty šípů, pazourky na lámání kamene i zpracování kůže ze zvířat. Všechny údaje jsou před našima očima, záleží tedy jen na způsobu, jakým si je archeologové budou vykládat. Při otevření těchto hrobů nalezli vědci konkrétně 24 kamenných nástrojů všeho druhu.

Komu nástroje patřily?

Vědci původně usoudili, že majitelem nástrojů byl muž, nejspíš důležitá osoba v komunitě, možná dokonce náčelník skupiny. V kontextu znalostí o světě to dávalo smysl. Podrobné zkoumání pozůstatků v laboratoři ovšem odhalilo fyziologii odpovídající ženě. K tomuto závěru vedla provedená analýza proteinů ze zubů, jež poskytují jasné spojení s pohlavím člověka. Je ovšem důležité zmínit, že tým zná jen biologické pohlaví, nikoli genderovou roli a identitu mrtvého.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jinými slovy nelze spolehlivě stanovit, zda se tento jedinec žijící před 9 000 lety identifikoval ve společnosti jako muž nebo žena a jaké funkce mu příslušely. Tento nález každopádně otřásá běžnými předpoklady o našich velmi dávných předcích. Náš dosavadní pohled na tyto společnosti vychází z mnohem většího podílu mužů coby lovců a žen odpovědných za péči o osadu a výchovu dětí. Ostatně žena by se těžko mohla vydat na celodenní lov, zatímco by její malé dítě plakalo hlady v úkrytu.

Zdroj: BeydondBlindfold

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články