Záhadný Oak Island: Skutečný ostrov pokladů má ukrývat miliardové bohatství, nadšencům se jeho nalezení však nedaří

Mají se na něm skrývat poklady v hodnotě miliard dolarů, nikdo je ale zatím nenašel. Záhadný Oak Island je oblíbeným místem hledačů pokladů.

Oak Island i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Na ostrově Oak Island v Mahonském zálivu v kanadské provincii Nové Skotsko existuje stále možnost, že se zde skrývají zlaté mince, klenoty a další cennosti. To samozřejmě přitahuje dobrodruhy z celého světa. Oak Island je téměř šedesát hektarů velký ostrůvek, který je spojen s pevninou úzkým náspem. Ačkoliv na první pohled není nijak výjimečný a od dalších  ostrovů v okolí se nijak výrazně neliší, skrývá fascinující historii. 

Záhadný ostrov

Ostrov, většinou porostlý lesem, leží u samého břehu oceánu a v minulosti sloužil jako ideální úkryt pro piráty, kteří se pohybovali v okolních vodách. Blízkost k moři jim umožňovala doplňovat zásoby a provádět drobné opravy lodí před další loupežnou výpravou. Někteří piráti dokonce na ostrově pravděpodobně ukryli svůj lup, což vysvětluje nalezené mince a historicky cenné předměty. Příběh ostrova Oak Island vstoupil do povědomí veřejnosti v roce 1795, kdy mladý Daniel McGinnis objevil podivné prohlubně mezi stromy. Při bližším zkoumání zjistil, že část lesa byla vykácena a zdálo se, že někdo na tomto místě kopal. 

Prapodivná prohlubeň

Společně se dvěma přáteli se pustili do pátrání a narazili na poklop, který naznačoval existenci něčeho překvapivého. Šlo o obrovskou zavalenou šachtu. Začali kopat, ale jejich snaha se nesetkala se zdárným výsledkem a nakonec museli svůj boj vzdát a svůj sen o pokladu tak nechat ležet stranou. I přes tuto neúspěšnou snahu se profesionální hledači pokladů nevzdali. V roce 1849 společnost Turo provedla hloubkový vrt a vytáhla z hloubi země část zlatého šperku. Další zvrat přišel v roce 1970, kdy hledači spustili kameru do vyhloubeného vrtu a objevili truhlu vedle lidského těla. Zda šlo o hlídače bohatství nebo nešťastníka, který zaplatil životem za svou touhu najít poklad, zůstává nejisté. 

Poklad, nebo báchorka?

Existuje několik teorií ohledně původu pokladu na Oak Islandu. Někteří odborníci tvrdí, že poklad nebyl uměle ukryt, ale mohl se dostat pod zem přirozeným způsobem. Nicméně, existence dřevěných výztuh, které na konci osmnáctého století objevili mladí chlapci, tuto teorii zpochybňuje. Hledači pokladů na Oak Islandu sice dosud nenarazili na největší tajemství ostrova, ale jejich úsilí přineslo mnoho zajímavých nálezů. Historické mince, šperky, starověké rukopisy, římský meč, templářský kříž, střepy keramiky a vrak lodi jsou svědectvím o bohaté historii tohoto zdánlivě nedotčeného místa. Přesto zůstává otázkou, zda se pod povrchem Oak Islandu skrývá skutečný poklad, a než se to zjistí, je třeba vyřešit spory o vlastnictví pozemku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články