Cheopsova pyramida uvnitř skrývá obří prostor. Archeologové čelí další výzvě, využití místa je dosud tajemstvím

Při průzkumu Cheopsovy pyramidy narazili archeologové pomocí analýzy kosmického záření na obrovskou místnost, která jim doposud unikala.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jinak zvaná též Chufuova pyramida je největší pyramidou celého Egypta. Taky se jako jediná ze seznamu sedmi divů světa dochovala v až do dnešních dnů. Byla postavena přibližně před 4500 lety a na výšku má 139 metrů. Díky tomu šlo až do 19. století o největší budovu na světě. Nachází se v Gíze kousek od Káhiry a jde o naprostou ikonu starověké civilizace. Od počátku ji oplétá řada legend a pověstí a tajemný nový prostor je další hádankou.

Nález nové komory pro 200 lidí

Za nálezem stojí tým japonských a francouzských badatelů, kteří pyramidu pomocí nejnovějších metod dlouhodobé mapujy. Podle informací od projektu ScanPyramids pod vedením Mahdí Tajúba je prostor velký jako „letadlo pro 200 osob“. Nová místnost má na délku 30 metrů a jde tak o zatím největší neprozkoumaný prostor uvnitř celé struktury. Protože průzkum nebyl prováděn přímo, nejsou badatelé zatím schopni určit povahu prostoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nemusí být totiž kompletně prázdný, mohou se v něm ukrývat drobné objekty. „Toto velké prázdno je uzavřený prostor, nedotřený od chvíle vybudování pyramidy“, uvedla Kunhiro Morisimaová z univerzity v japonské Nagoji. Pyramida skrývá tři velké prostory, které už vědci prozkoumali. Jedná se o královu, královninu a velkou pohřební komoru. Dále sérii chodeb a světoznámou 47 metrů dlouhou a 8 metrů vysokou „Velkou galerii“.

Nadstavba nad Velkou galerií

Právě nad obrovskou délkou galerie má ležet o nová, dosud uzavřená. Pokud by byla místnost skutečně zcela prázdná, nejednalo by se o nijak neobvyklý jev. Pyramida má takových místností poměrně dost a jedná se o způsob, jak stavbu celkově odlehčit. Třeba Královská komora má nad sebou takových místností hned celou pětici. Proto není vyloučeno, že i tento prostor kopírující Velkou galerii je ochranou jejího stropu před zhroucením.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Badatelé zkoumali pyramidu dlouhé roky metodou, která rozeznává změny v hustotě kamení, tedy detekcí mionů. Jedná se o částice, které prochází pevnými předměty, ovšem prvky s hustými jádry je vychylují. Byly použity hned tři skenovací metody stojící na tomto principu. Badatele dokonce napadla nová metoda průzkumu, musí ji ale schválit egyptské úřady. Jedná se totiž o navrtání uzoučkých dírek ve stropu Velké galerie.

Možnosti pro přímý průzkum

Pokud by vědci mohli navrtat strop galerie, dokázali by dovnitř dostat miniaturní dron a místnost tak přímo prozkoumat. Celkově nejsou neznámá místa v pyramidách žádnou novinkou. U té Cheopsovy se o přítomnosti dalších komor uvažovalo už dříve. Kupříkladu výzkumy z roku 2015 ukázaly na dvě výrazné teplotní odchylky. S těmito úkazy se archeologové setkali u všech pyramid v Gíze, Cheopsova ovšem ukazovala největší výkyvy a anomálie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už tehdy kolovaly dohady, že by to mohlo signalizovat právě přítomnost skrytých komor. Některé kamenné bloky pak vědce překvapily dokonce rozdílem 6 stupňů Celsia, než naměřili u sousedních kamenných kvádrů. Jak je vidět, starověký Egypt zdaleka neřekl své poslední slovo a nejspíš každé další zkoumání odhalí něco dalšího a zajímavého. A s pokrokem techniky mají vědci stále další nástroje, jak pronikat do jeho tajemství a zpráv.

Byli jste někdy v Egyptě a u pyramid? Jak na vás působí?

Zdroj: Nature

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články