Tajemné 30metrové monstrum z Černého moře děsí lidi už od 5. století. Badatelé tvrdí, že mají důkazy o jeho existenci

Jde o možná největší záhadu, která se vztahuje k Černému moři. První pověsti o tomto obrovském a děsivém tvoru pocházejí z dávných dob.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První známá zmínka o tomto tvoru pochází už z 5. století před Kristem. Historik Hérodotos v záznamu vypráví o záhadném netvorovi obývajícím vody Pontus Euxinos, tedy Pohostinného moře. Jde o název starých Řeků pro Černé moře. Podle popisu je tvor tmavý, skoro černý, má velký trup jakoby s hřívou a také dlouhý masitý ocas. Nechybí ostré drápy a hrůzostrašné čelisti poseté několika řadami dlouhých a ostrých zubů.

Středověk a novověká pozorování

Zuby netvora mají připomínat žraločí. Na hladině moře se tvor pohybuje obrovskou rychlostí, která dalece překonává všechny řecké plachetnice. Obrovské vlny, které svým pohybem způsobuje jeho 30 metrů dlouhé tělo, jsou jako při silných mořských bouřích. Další setkání hlásili kapitáni tureckých válečných a obchodních lodí v 16. a 18. století. Sultánova administrativa tak dostávala četné zprávy, tvor měl pronásledovat i menší plavidla.

O tomto tvoru vypráví také donští kozáci, kteří si ho všimli při dlouhých námořních cestách. Jejich příběhy se později promítly i do lidových vyprávění. V roce 1828 vedly zprávy o obrovské příšeře útočící na ovce císaře Mikuláše I. k vyslání vědecké expedice. Panovník byl znám svou zvědavostí a vyžadoval, aby byl osobně informován o veškerých neobvyklých jevech a událostech ve své říši. Moudrý to vládce.

Monstrum žádné, nálezů hodně

Během výpravy, která zahrnovala i vědce z Ruské akademie věd, nebylo monstrum nikdy spatřeno. Badatelé ale narazili na několik kuriózních nálezů, které s ním nejspíš úzce souvisely. Jednalo se například o 12 kilogramové vejce, stejně jako kostru obřího ocasu s pancéřovou strukturou. Šlo o tvrdou ochrannou slupku či kostěnou schránku, jaká zakrývá částečně nebo zcela těla některých ryb, obojživelníků, plazů i savců.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 1855 pak důstojníci z paluby Mercury Brigade spatřili tmavě šedého tvora dlouhého asi 20 metrů, který se vlnami pohyboval k mysu Meganon na jihovýchodě Krymu. Jakmile se ale dvoustěžník trochu přiblížil, okamžitě zmizel pod hladinu. Během první světové války se u pobřeží Krymu vynořila ponorka Kaiser. Její velitel, podplukovník Günther Prufner, potřeboval vyvětrat prostory a také dobít baterie.

Setkání armády i básníka

Jedné letní noci pak spatřil obrovské stvoření, které se tiše pohybovalo mezi vlnami. Z můstku měl šanci si ho dobře prohlédnout. Následně nařídil okamžité potopení plavidla, protože se obával možné srážky. V roce 1921 zveřejnily místní noviny města Feodosia na východě Krymu článek o obrovském tvoru, který se objevil na moři pod Kara-Dagem. Jeho přítomnost vážně bránila místním rybářům v rybolovu v této oblasti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na místo byla vyslána celá rota Rudé armády, aby tvora zajala. Po příjezdu do města Koktebel ale vojáci nic nenašli, zůstaly jen podivné stopy v písku. Spisovatel Vsevolod Ivanov si 14. května 1952 asi 50 metrů od břehu všiml něčeho podivného v Karneolském zálivu. Vypadalo to jako obrovský kámen porostlý chuchvalci mořských řas. Objekt se pak začal svíjet a stával se obrovskou bytostí dlouhou asi 30 metrů.

Mořský netvor útočí

V květnu 1961 vyrazil místní rybář Michail Kondratiev spolu se dvěma hosty na rybolov s mořským člunem. Asi 300 metrů od břehu v oblasti oblouku Golden Gare si všimli podivné hnědé skvrny pod vodou. S každým jejich přiblížením se ale pohnula a ustupovala. Když byla vzdálenost člunu jen asi 50 metrů, objevila se nad vodou obrovská hadí hlava. Byla pokrytá řasami a nahnědlými chloupky. Kondratiev okamžitě otočil loď zpátky k molu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I během dalších let byl tvor mnohokrát spatřen, neexistují však žádné hmatatelné důkazy – šupiny nebo chlupy z jeho hřívy, případně fotografie. Počátkem 90. let narazili krymští rybáři ve svých sítích na znetvořená těla dvou delfínů. Byly na nich patrné známky impozantních zubů a podle expertů nedokáže takové zranění způsobit žádný ze známých predátorů v Černém moři. Šlo tedy o další událost přispívající k existenci podobného tvora.

Vědci jsou skeptičtí

Oceánografové jsou obecně k takovým příběhům a svědectvím skeptičtí. Černé moře je podle nich příliš mladé (asi 7 500 let), nemůže být tudíž obýváno žádným reliktním tvorem. Není však vyloučeno, že v sirovodíkové zóně, která začíná v hloubce 100 metrů, dochází k mutacím různých organismů. Z nich by mohl vzniknout tvor současné vědě neznámý. Toto prostředí není dosud dobře prozkoumáno, takže se tu mohou skrývat mnohá překvapení.

Jací další záhadní tvorové vás napadají?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články