Největší mýty o 2. světové válce: Holokaust se týkal jen židů, útok Japonska byl nečekaný a Churchilla všichni milovali

Druhá světová válka skončila téměř před 80 lety a jen málokdo ji dnes pamatuje. Navíc fakta o ní zkreslily různé filmy nebo zamlžovaná fakta.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

O krutostech a obrovských dopadech druhé světové války dnes nikdo nepochybuje a většina lidí má zhruba představu, jak probíhala nebo alespoň kdo ji vyhrál a prohrál. Přesto má po mnoha letech od jejího konce většina laické veřejnosti vlivem různých filmů či propagandy o některých jejích aspektech velmi pomýlené představy. Toto jsou jedny z častých mýtů o největším konfliktu historie.

Byla to první mechanizovaná válka

Mechanizace hrála samozřejmě velikou roli, ale rozhodně nelze tvrdit, že se využívala jenom mechanizace. Jak v německé, tak sovětské armádě bylo nasazeno mnohem více koní, než jaký byl počet vozidel, tedy alespoň na začátku války. Němci měli 2,75 milionu koní a v Rudé armádě jich bylo 3,1 milionu. Pravdou zůstává, že v pozdějších letech získávala mechanizace stále větší a větší roli.

Churchill byl obdivovaný politik

Nelze popřít, že Winston Churchill byl na začátku války pro Británii možná to nejlepší, co ji mohlo potkat. Jeho rozhodné postoje pomohly překonat první léta konfliktu, kdy na tom země nebyla dobře. Ale na konci války rozhodně vysokou popularitou neoplýval, o čemž svědčí velká porážka konzervativců ve volbách v roce 1945. Byl možná dobrý válečný vůdce, ale příliš nedbal na sociální oblast a další důležité stránky života Britů.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Útok Japonska byl naprosté překvapení

Útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941 americké velení samozřejmě zaskočil, i proto měli Američané tak veliké ztráty, ale samotná válka s Japonskem zase takové překvapení nebyla. V roce 1941 bylo podle průzkumů veřejného mínění plných 52 procent Američanů přesvědčeno, že válka s Japonskem je nevyhnutelná. Napětí mezi oběma státy bylo vysoké již asi 10 let a zhoršovaly ho různé americké sankce i vojenské akce Japonců v Číně.

Holokaust se týkal pouze židů

Je pravda, že v nacistických vyhlazovacích a koncentračních táborech zahynulo asi 6 milionů židů, ale je všeobecným omylem je považovat za jediné oběti holokaustu. Nacistický režim byl rozhodnut se zbavit i jiných národů nebo skupin obyvatel. Obětí systematického vyvražďování se stali i Romové, homosexuálové, invalidé, ale také například členové polské inteligence a další. Jejich počet je odhadován na 5 milionů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Nejhorší bombardování byla Hirošima a Nagasaki

Svržení dvou jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki si vyžádalo mnoho obětí, odhadem 80, respektive 70 tisíc, i když samozřejmě další lidé zemřeli ještě následně. Ovšem bezprostředně největší počet obětí jde na vrub americkému náletu na Tokio v březnu 1945. Tehdy letadla svrhla mnoho zápalných pum a počet obětí dosáhl 100 tisíc a další asi milion lidí byl zraněn nebo přišel o střechu nad hlavou.

Jen nacisté páchali válečné zločiny

Pravdou je, že nacističtí nebo japonští vojáci spáchali celou řadu válečných zločinů. Ale mnoho jich bylo i na straně vítězných mocností. Například sovětští vojáci se v Německu, ale nejen zde, dopouštěli hromadného znásilňování a rabování. Sovětské zajetí nepřežilo mnoho německých vojáků. Dále fakta ukazují, že třeba američtí vojáci měli v Evropě na svědomí 14 tisíc znásilnění a na Okinawě asi 10 tisíc. Na Mariánských ostrovech si jako trofeje brali hlavy japonských vojáků.

Jaké další zažité mýty o druhé světové válce znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články