Nejúspěšnější sovětskou špionku měli za příkladnou ženu pečící vynikající koláče. Uršula přitom kradla jaderná tajemství

Pro Sovětský svaz špionka pracovala hlavně ve 30. a 40. letech, pak se z ní stala i slavná spisovatelka. Komunismu by prý dala přednost před rodinou.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když lidé z Great Rollright v oblasti Cotswolds ve Velké Británii popisovali svou sousedku paní Beurtonovou žijící zde od roku 1940, byla to pro ně příkladná matka a žena v domácnosti proslulá svými vynikajícími koláči. Nikdo z nich neměl ani tušení, že jde o zarytou komunistku a jednu z nejlepších sovětských špionek historie zvanou agentka Sonja, vlastním jménem Uršula Kuczynsková. Podařilo se jí pro Sovětský svaz získat mnohá tajemství týkající se výzkumu jaderné zbraně.

Špionku naverboval legendární Richard Sorge

Uršula se narodila v roce 1907 v německé levicové židovské rodině, ale byla vychována v bohatých podmínkách. V 19 letech vstoupila do komunistické strany a provdala se za komunistu a architekta Rudolfa Hamburgera. S ním se později dostala do Číny, kde ji poznal známý sovětský agent Richard Sorge vydávající se za německého novináře. Naverboval ji pro Sověty, nová agentka poslala svého syna do Československa a sama odjela do Moskvy na několikaměsíční kurz agentů.

Po návratu působila jako agentka v Číně a měla románek se svým řídicím agentem Ernstem, ale musela ho přerušit, ačkoli s ním otěhotněla. Nakonec byla s manželem Rudolfem poslaná do Polska a poté do Švýcarska, kde se s manželem rozešla. Poznala se zde s anglickým komunistou Lenem Beurtonem, který ve své restauraci plánoval zavraždit Adolfa Hitlera. Plán nevyšel, ale pár dostal z Moskvy svolení ke sňatku, a nakonec v roce 1940 skončil ve Velké Británii. V té době měla agentka Sonja již hodnost plukovníka.

Špionka převážela zprávy od Klause Fuchse

Působila blízko místa, kde bylo britské centrum pro atomový výzkum. Navázala například kontakt s jaderným fyzikem Klausem Fuchsem, který vynášel informace z programu vývoje atomové pumy. Uršula je poté vozila na smluvené místo jinému agentovi. Celkem měla převézt 570 stran různých dokumentů. Podílela se ale třeba i na infiltraci americké zpravodajské služby a dalších aktivitách. Později se vyjádřila, že komunismus a práce pro něj byly důležitější než její rodina.

Když Sovětský svaz odpálil atomovou pumu, začalo vyšetřování špionáže, které nakonec vedlo i k zatčení Klause Fuchse. Uršule se ale podařilo těsně před jejím odhalením Velkou Británii opustit a vrátila se do východního Berlína. Své špiónské kariéry se nakonec vzdala a stala se novinářkou a spisovatelkou známou jako Ruth Wernerová. Psala hlavně pohádky, ale napsala i autobiografii známou jako Sonjas Rapport, z níž se stal bestseller. Zemřela v červenci 2000 ve věku 93 let.

Jak mohla špionka tak úspěšně unikat odhalení?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články