Nejstarší hřbitov domácích mazlíčků nalezen. Jeho vznik se datuje hluboko do minulosti

Archeologové odkryli v Egyptě nejstarší zvířecí hřbitov na světě. Fanouškům knih Stephena Kinga teď možná přeběhl mráz po zádech.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Skupina badatelů působící v Egyptě odkryla nejstarší zaznamenaný hřbitov určený pro zvířata. Jedná se o pohřební plochu starou téměř 2000 let naplněnou milovanými tvory včetně ostatků koček a opic, které stále mají obojky s mušlemi, skleněnými a kamennými korálky. Některé kočky jsou pohřbeny zabalené v drahých látkách. Ostatně starověcí Egypťané prosluli tím, že kromě mrtvých lidí mumifikovali se stejnou pečlivostí také zvířata.

Péče o mazlíčky i po jejich smrti

Taková mumifikace zvířat však probíhala za účelem uctění bohů, ovšem podle prohlášení vědců je tento hřbitov odlišný. Na jiných pohřebištích se našla zvířata, která někdy zemřela na následky hladovění nebo zlomeného vazu. Ovšem ani jedno ze zvířat na tomto hřbitově nevykazuje známky toho, že by zemřelo rukou člověka. Místo toho jsou tu nemocná, stará nebo deformovaná zvířata, o která se musel někdo pozorně starat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jsou zde tvorové, kteří byli pohřbeni velmi pečlivě a opatrně, jsou uloženi v pozici připomínající spánek, někdy zabaleni do dek, někdy zakryti kousky nádobí. V jednom případě je například opice makak pohřbena se třemi koťaty, košem na trávu, přikrývkou, kousky lodičky a dvěma nádhernými mořskými mušlemi na hlavě. Tato zvířata tedy nejspíš nebyla obětinami věnovanými bohům, ale šlo o skutečně opečovávané domácí mazlíčky.

Raritní hřbitov byl objeven náhodou

Tato pohřební oblast pocházející z raného římského období Egypta byla objevena náhodou. Vědci po dlouhé roky prohledávali předměstí Berenice, protože zde bylo nalezeno velké množství různého „harampádí“ z doby starých Egypťanů. V roce 2011 začali archeologové nacházet ostatky malých zvířat koncentrované do jedné oblasti. Tým badatelů tudíž oslovil kolegyni se specializací v zooarcheologii, která ostatky určila jako desítky kočičích koster.

iZdroj fotografie: Unsplash

Konkrétně bylo z 585 zvířat nalezených na tomto místě 536 koček, 32 koster náleželo psům, 15 opicím, jedna lišce a jedna sokolovi. Ani jedno zvíře nebylo mumifikováno, ale některá byla umístěna v provizorních rakvích. Například jeden velký pes byl zabalen v listech palmy a někdo na něj velmi pečlivě umístil dvě poloviny amfory jako sarkofág. Je pravděpodobné, že stejně jako dnes sloužila tato zvířata svým pánům jako hlídači nebo lovci myší.

Zdroj: Sciencemag

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články