Nejznámější atentáty, které se nepovedly: Bývalý prezident měl také obrovské štěstí

Jakákoliv veřejná osobnost se stává terčem. A to nejen novinářů a fanoušků, ale i té odvrácené strany – lidí, kteří je nemohou vystát a nebojí se spáchat ani atentát.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cristina Fernandes de Kirchner vítá před svým domem své příznivce. Pak se jí ale před očima ocitne hlaveň pistole. Střelec stiskne spoušť, náboj ale nikdy nevyjde. Salman Rushdie tak dobře nevyvázl. Spisovatele indického původu bodli 12x, přišel o oko, má poškozené vnitřní orgány a jednu ruku. Ačkoli jeho zotavení trvalo dlouho, alespoň je naživu. Které další historické postavy i současní činitelé museli také čelit hrozbě smrti?

Nevyhnulo se to ani Donaldu Trumpovi

Jedním z nejkontroverznějších politiků současnosti je bývalý prezident USA Donald Trump. V roce 2016 uspořádal coby kandidát shromáždění v Las Vegas. Na akci byl přítomen i 20letý Brit Michael Sandford. Ten se pokusil vzít místnímu policistovi zbraň, se kterou chtěl na Trumpa vystřelit. Záměr však nevyšel a Michael překvapivě vyvázl jen s 12 měsíci vězení. Roli nejspíš hrál i duševní stav pachatele.

Vícero atentátů na hlavy státu

Trump byl napaden jen jako kandidát, ale zvolené hlavy států byly terčem takových útoků nejčastěji. Kdo unikl jisté smrti jen o vlásek? Dobrým příkladem je francouzský prezident Charles de Gaulle, který přežil několik desítek pokusů o atentát. Organizace tajné armády po něm šla dlouhou dobu a k pokusu o jeho zabití došlo i v roce 1962. Tehdy jel v autě se svou ženou a drobná náhoda změnila dějiny Francie. Důvodem atentátů bylo předání Alžírska místním nacionalistům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Asi nikdo nespočítá atentáty na Fidela Castra, za většinou z nich stála CIA. Ta chtěla jeho likvidací svrhnout celý komunistický režim. Pokusy zahrnovaly otrávené pero, výbušný doutník, šaty s otrávenou podšívkou, ale žádný z nich nakonec nevyšel.

Hlava USA a Británie

V roce 1981 vystřelil atentátník na Ronalda Reagana, včasná pomoc ale prezidenta zachránila. V roce 1943 se nacistické Německo pokusilo odstranit britského premiéra Winstona Churchilla. Jak se podařilo osvětlit tajné službě, nástrojem měly být výbušniny namočené v čokoládě.

Příliš malý atentátník

Dobrým příkladem toho, že prezidenti nemohou být v plném bezpečí nikdy, byl také Theodor Roosevelt. Toho chtěl zabít John Schrank, protože mu to údajně přikázali duchové. Politik měl ale obrovské štěstí. Střela totiž prošla nejdřív pouzdrem na brýle a pak 50 stránkami jeho projevu. On sám tak v ohrožení nebyl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Franklin Delano Roosevelt byl napaden v roce 1933. Atentátník Giuseppe Zangara měl ale problém – protože byl příliš malý, nemohl mířit z davu. Musel se postavit na židli, ze které byla ale nepozorovaná střelba dosti obtížná.

Nacistický Vůdce a Svatý otec

Jedním z nejslavnějších atentátů je snaha o likvidaci Adolfa Hitlera. Pokus o jeho zabití měl na svědomí plukovník Claus von Stauffenberger. Tomu se podařilo propašovat na poradu s Hitlerem aktovku s výbušninou, shodou několika okolností však výbuch nebyl dostatečně silný a Hitler byl jen lehce raněn.

V roce 1981 vypálil Mehmet Ali Ağca po útěku z vězení hned 4 kulky do papeže, a to na Svatopetrském náměstí. Jan Pavel II. tehdy ztratil mnoho krve, nakonec přežil a útočníkovi i odpustil. Ağca si odseděl skoro 30 let a roku 2010 byl propuštěn. Následně konvertoval ke křesťanství a požádal i o audienci. Tu mu však papež František z pochopitelných důvodů zamítl.

Které další zpackané atentáty vás napadají?

Zdroj: Britannica
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články