Nejhrůznější české strašidlo: Podmanilo si známý hrad, může vás potrestat paralýzou i vážnou nemocí i za maličkosti
Místo, kde se historie mísí s mrazivými příběhy. Kašperk patří k nejzáhadnějším hradům u nás.
Stačí jeden krok do ticha šumavských lesů a atmosféra okolo vás rázem zhoustne. Tak to alespoň tvrdí turisté, kteří navštívili hrad Kašperk a odvážili se vkročit i do okolí. To je totiž opředeno mnoha legendami. Podle pověstí se tu zjevují duchové a nevysvětlitelné síly o sobě dávají dodnes vědět.
Šplhavec z Kašperku: bubák, kterého byste potkat nechtěli
Ze všech děsivých postav vyčnívá hlavně Šplhavec, přízrak, který podle vyprávění leze po zdech hlavou dolů, ale kdyby jen to, přitom také nakukuje z oken do oken a děsí pocestné. Podle kastelána má jít o bílé strašidlo s prázdnými očními důlky a dlouhými prsty. A bohužel není tak úplně neškodné. Na oficiálním webu hradu se píše, že prý jeden nešťastník po setkání s ním dostal ránu do zad a z leknutí se bohužel už nikdy úplně nevzpamatoval.
Swiza a další šumavské hrůzy
Ještě temnější kapitolu představuje Swiza, jedna z nejděsivějších postav šumavských legend. Nejde přímo o hradní strašidlo v klasickém smyslu – ve skutečnosti jste vlastně před ní uvnitř mohutných hradeb v bezpečí. Potuluje se spíše okolo.
Podle pověstí se zjevovala jako stará žena zahalená ve zvířecí kůži, často s parožím na hlavě. A když ji lidé spatřili, měl se brzy dostavit mor, války a další pohromy. A co dělat, kdybyste ji potkali tváří v tvář? Rozhodně se neušklíbejte, nekřičte ani jinak neprojevujte neúctu. A to vás totiž dokáže potrestat vážnou nemocí nebo prý i kompletním ochrnutím. A stačí prý třeba jen kosý pohled. Tak pozor na to.
Zkrátka dobře, tady už člověk pochopí, proč si Šumava drží pověst kraje, kde se po setmění nikdy nevyplácí bloumat po lesích jen tak nazdařbůh. Nikdy totiž nevíte, na jaké zdejší strašidlo můžete narazit.