Nedaleko mexického města byl na letišti objeven obrovský mamutí hřbitov

Objevování historie naší Země je jednou nekončící hrou, která nás neustále bude překvapovat a fascinovat. Archeologové, historici a antropologové každý den úporně pracují, aby poodhalili další tajemství historie naší planety.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Před pár dny učinili další obrovský objev, který se jistě zapíše do historie archeologie. Podle Národního ústavu pro antropologii a historii (INAH) v Mexiku totiž vědci objevili hřbitov s asi 60 mamutími těly. Tento hřbitov se nachází v areálu budoucího letiště těsně před velkoměstem Mexico City.

Průzkum se vyplatil

Před každou velkou stavbou je vhodné udělat namístě archeologický průzkum, aby se zjistilo, zda místo něco neukrývá. Zde se to samozřejmě vyplatilo, protože obrovský mamutí hřbitov nenacházíte každý den. Kromě nálezů z doby ledové objevili vědci a archeologové na stavbě letiště také pozůstatky lidí z úplně jiného časového období, dokonce ještě před hispánským obdobím. Bylo tak odkryto více jak 15 těl. Oba objevy, mamutí těla a lidská těla, pomohou osvětlit historii Mexika a dávají odborníkům bezprecedentní příležitost ponořit se do více než 30 tisíc let staré historie.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mamuti byly obrovská stvoření

Využili nevýhody zvířete

Až dosud byla oblast nálezu využívána vojenskou leteckou základnou Santa Lucia, asi 45 km severně od hlavního města. Teprve v říjnu 2019 začala výstavba nového mezinárodního letiště generála Felipe Ángelese. Vědci tak mohli najít zbytky těl lidí i živočichů. Odkryli pachydermální kosti, včetně kostí mužů, žen a mladých mamutů, na celkem třech místech v okolí letiště. Když mamuti žili v poslední době ledové, byla tato oblasti na břehu jezera Xaltocan. Je tedy velmi možné, že zvířata zde uvízla v bahně, čehož využili lovci a zaútočili na ně.

Lepší pozná minulosti

Kosti mamuta daly dohromady kolumbijského mamuta, což byl druh, který žil v Severní Americe během pleistocénu. Vědci ovšem nenašli žádné pozůstatky kožešinového mamuta, který žil dále na severu. Do budoucna zde plánuje tým více jak 30 odborníků studovat mamutí pozůstatky, aby se dozvěděli více o pleistocénském životě na tomto území.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články