Mýty stojící u zrodu inckého impéria, které většina lidí nezná - VědaŽivě.cz

Mýty stojící u zrodu inckého impéria, které většina lidí nezná

Během celé historie Peru sesbírali renomovaní kronikáři dobře známé legendy a mýty týkající se původu impéria Inků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jen dvě z legend týkajících se této civilizace se ale staly součástí Peruviánské kultury a obě vypráví o původu největší civilizace předkolumbovské éry. Kronikáři Guamán Poma, Cieza de León a Betanzos mají na svědomí sesbírání legendy o Ayarských bratrech. Legenda o Manco Capácu a Mama Ocllo byla posbírána kronikářem Inca Garcilaso de la Vega. A my vám pčinášíme obě legendy stojící u zrodu Inků a jejich civilizace.
Legenda o bratrech Ayarských

Jak to v legendách bývá, po obrovských  záplavách se objevili čtyři mladí muži – bratří Ayarové – a jejich manželky. Ayar Manco a Mama Ocllo, Aya Cachi a Mama Cora, Ayar Uchu a Mama Rahua, Aya Auca a Mama Huaco. Podle legendy pátrali po úrodném kraji, kde by se mohli usadit. Po rozhovoru se svými bratry se Ayar Cachi, nejsilnější a nejmazanější z nich, měl vrátit do jeskyni Pacarina. Jakmile vešel do sluje, vchod byl zapečetěn a on už se nikdy nedostal ven.


iZdroj fotografie: Pixabay

Ostatní bratři pokračovali svou cestou na horu HUanaccauri, kde našli kamennou modlu, které vzdali svou úctu. Všichni až na Ayara Uchu, který skočil až za sochu a hned zkameněl. To samé se stalo Ayarovi Auca, který se stal sochou poté, co pokračoval v cestě. Ayar Manco byl jediný z bratří, který došel do Cuzca, kde našel úrodné kraje. Tam zabodl do země svou zlatou hůl a založil tak hlavní město budoucího impéria Inků.

Legenda o Manco Cápac a Mama Ocllo

Další legenda o základech impéria byla proslavena díky kronikáři Garcilasoci de la Vega. Vypráví o tom, jak byli Manco Cápac a Mma Ocllo vysláni bohem inti na zem, aby civilizovali lidi, velebili boha Slunce a založili velkou říši. Vynořili se z vod jezera Titicaca, kde je okolní obyvatelé okamžitě začali uctívat jako božské bytosti. Manželé a zároveň sourozenci měli úkol: pokud se jejich zlaté žezlo ponoří do země, je to správné území na založení říše.


iZdroj fotografie: Pixabay

I když se on vypravil na sever a jeho žena na jih, žezlo se ponořilo na dnes už legendárním kopci Huanacauri. Tady leží počátek incké civilizace. Oběma předchází populární mýtus o zrození světa. Andský bůh Viracocha stvořil vesmír, který ale obývali neposlušní obři. Spoutal proto ohromné deště a zničil je obrovskou potopou. Pak to zkusil znovu, jenže tentokrát stvořil lidi, kterým dal dar světla stvořením Měsíce, Slunce a hvězd. Nakonec jim poslal svého syna jako vzor pro život.

Zdroj: Incarail

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Celerem proti vysokému tlaku: Semínka zeleniny zvyšují průtok krve a navrací zdravou rovnováhu
Události247.cz
,,Měli bychom dětem umožnit zvýšení ochrany,“ říká o přeočkování známá pediatrička Hana Cabrnochová
ArmádníZpravodaj.cz
10 strojů, které se nejvíce podepsaly na válečném nebi. Přinesly nové technologie i taktiky
adbz.cz
Čištění skvrn od A do Z: Správná přísada zbaví potu, kávy i vína. Špinavé prádlo již nikdy neskončí v koši na odpadky