Chudák ďábel: Koncept Prince temnoty je těžce nepochopený a značně zavádějící, ukazují poslední výzkumy

Není to nepřítel Boha, jeho jméno není ve skutečnosti Lucifer, a dokonce ani není ztělesněním zla. Výkladů biblických textů je zkrátka mnoho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bible samotná neobsahuje téměř žádné důkazy o vlastnostech, které jsou Satanovi tak často a přesvědčivě připisovány. Henry Ansgar Kelly pak v knize Satan: Životopis představil dosud nejspíš nejpřesvědčivější důkazy pro pozitivní úlohu ďábla. Bible podle této studie představuje mnohem laskavější a jemnější verzi nechvalně proslulého antagonisty, než jak je Satan obecně vnímán. Mýtus zlého čerta a ničitele je potřeba zevrubně revidovat.

Přesvědčený úředník

Pečlivé přečtení Bible totiž v základu ukazuje Satana mnohem méně jako Darth Vadera, ale spíše jako příliš horlivého prokurátora. Není to nějaká hrdá a následně naštvaná figura, která se odvrátí od Boha. Satanův základní cíl a úmysl je odhalení špatných skutků a zrady, bez ohledu na to, jak horlivý při tom musí být. Rovněž nebere ohled na následky. Stále je však součástí božího administrativního aparátu. Tento náhled jde ovšem proti víře nejen mnoha křesťanů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejné zavádějící náhledy pak zasahují i koncepty typu prvotního hříchu a samotné povahy dobra a zla. Pokud není Satan zlý a nebojuje proti Bohu, znamená to totiž, že spor dobra a zla není autentickou součástí křesťanské víry. Toto tvrzení je pro mnoho lidí naprosto skandální myšlenkou. Pro profesora Kellyho to ovšem není první bublina, kterou se rozhodl prasknout, a tím uvést věci na pravou míru. Stejné pozornosti se od něj dostalo i svátku sv. Valentýna.

Případ Světlonoše

Pokud jde o Starý zákon, Satan se ve všech 45 knihách objevuje jen třikrát, nejznámějším případem je kniha Jóbova. V každém z těchto výskytů je pevnou součástí božích pomocníků a veškeré jeho aktivity se odehrávají „na přání šéfa“. Jeho činy ale nejsou zlé, jak by šlo odvodit od překladů slov „ďábel“ nebo „Satan“, která v řečtině i hebrejštině znamenají doslova „protivníka“. Satanovou prací je testovat lidské ctnosti a vedení hlásit jejich případná selhání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak je řečeno, že Lucifer spadl z nebe. Protože to nemůže odkazovat k lidské bytosti, musí jít o Satana. A církevní hodnostáři shledali tuto verzi přesvědčivou, stejně jako všichni, kdo jejich výklad následovali. Vnímání Bible je obecně vysoce ovlivněno právě výkladem několika jednotlivců. Ironií je, že jediná zmínka o Luciferovi v Novém zákoně – jsou tam tři – odkazuje na Ježíše. Ježíš je nazván „Světlonošem“ nebo „Jitřenkou“, protože představuje nový začátek.

Jak vnímáte postavu Satana vy?

Zdroj: Phys

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články