Cesta ze žlutých cihel na dně moře: Vědci možná našli městečko ztracené supercivilizace

Vědcům se nedávno podařilo učinit neuvěřitelný objev. Mohlo by se jednat o cestu do ztracené a po tisíce let hledané Atlantidy.

i Zdroj fotografie: Віщун / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Průzkumná loď Nautilus byla možná svědkem objevu cesty, která by mohla vést do tajemného Smaragdového města. Během své expedice zkoumala vědecká posádka podmořskou oblast nazvanou Liliʻuokalani Ridge a natáčela neobvyklé záběry na dně oceánu. Na záznamu lze spatřit silnici vydlážděnou žlutými cihlami, která by podle odborníků mohla sloužit jako klíč k nalezení ztracené civilizace. 

Žlutá dlážděná cesta 

Liliʻuokalani Ridge se nachází v mořské národní památce Papahānaumokuakea uprostřed Tichého oceánu. Průzkumná loď Nautilus, specializující se na studium geologie a podmořských systémů, strávila několik měsíců zkoumáním této oblasti. Vědci byli překvapeni, když narazili na žlutě vydlážděnou cestu, kterou popisují jako „žlutou cihlovou cestu“ či „cestu k Atlantidě“. Tým vědců vysvětlil, že útvar vypadající jako „vyschlé jezerní dno“ je ve skutečnosti zlomový proud hyaloklastitové horniny, což jsou sopečné horniny vytvořené při erupcích s vysokou energií.

Předpokládá se, že cesta ze žlutých cihel vznikla působením horkých a chladných cyklů vody na dně oceánu, což je spojeno s vulkanickou aktivitou. 

Bájná Atlantida

Podobnost s „cestou ze žlutých cihel“ z bájné Atlantidy dodává objevu záhadný nádech. Nicméně, zda tato silnice skutečně představuje cestu do Smaragdového města, zůstává pouze otázkou času. Financování průzkumné lodi Nautilus poskytuje nezisková organizace Ocean Exploration Trust, která umožňuje divákům sledovat živé záběry z hlubin oceánu. Kromě objevu žluté silnice přinesl Nautilus také nádherné záběry podmořské fauny, včetně chobotnic a podivného želatinového tvora. Výzkumné expedice do hlubin oceánu, jako je ta s průzkumnou lodí Nautilus, jsou klíčové pro lepší porozumění geologickým procesům pod mořskou hladinou a mohou přinést fascinující poznatky o neznámém podmořském světě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články