Machu Picchu, město bájné civilizace, která se vypařila z povrchu země. Kam a proč vlastně obyvatelé zmizeli?

Město v Peru nedaleko Cuzca se právem stalo jedním z kultovních míst na světě a také nejikoničtějším. Pro svou krásu i záhady.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Výběžek, na kterém město vzniklo, obtéká místní posvátná řeka Urubamba a rozvaliny tonoucí v oblacích dávají návštěvníkům pocit, že stojí na místech, kde se kdysi procházeli sami bohové. Místo je vlastně ruinami města Inků a nachází se v Andách, peruánském pohoří. Stavba začala údajně někdy kolem roku 1430 a mělo jít o letní sídlo císaře Pachacutiho i jeho dvořanů. Případně se jednalo o místo k uctívání Intiho, hlavního boha slunce.

Kámen Slunce pro boha

Národ Inků věřil, že si je bohové zvolili k vybudování nové civilizace vysoko v horách v době politické nejednotnosti i probíhajících válek. Sami si ostatně říkali Děti slunce a jsou původci největší říše v Jižní Americe, ještě než dorazil Kolumbus. V ruinách se nachází také Intihuatana, Sloup ke spoutání slunce. Jde o zvláštní rituální kámen, skalní blok opracovaní na zploštělou pyramidu v točitém tvaru. Poloha má astronomický význam – v den zimního slunovratu míří přímo na slunce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Inkové a jejich kněží totiž věřili, že tento kámen slunce na nebi udržuje. Protože vykonávali mnoho obřadů, aby tam také zůstalo. Víra byla pevná i v tom, že se zničením kamene odejdou bohové a svět se neodvratně propadne do chaosu. Podle další pověstí se stačí kamene dotknout čelem a spatříte svět přízraků, běžnému zraku skrytý a nedostupný.

Císařův omyl a prázdné město

Poslední císař Inků Atahualpa byl toho názoru, že španělský dobyvatel Pizzaro je jeden z bohů, který přišel národu vzdát čest. Jenže když si uvědomil svůj omyl, už bylo pozdě a říše Španělům podlehla. Tedy až na to, že samotné Macchu Picchu nebylo dobyvateli nikdy nalezeno. Rituální kámen tak nebyl zničen, jak k tomu došlo na mnoha jiných místech. Vědomi si jejich důležitosti je dobyvatelé ničili zcela systematicky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zůstávají tak ale otazníky ohledně důvodu opuštění samotného města. Existují teorie o epidemii nemocí nebo znesvěcení místa i kamene. Legendy se ovšem nezachovaly a pravý důvod tak dost možná nikdy odhalen nebude. Město bylo znovuobjeveno roku 1911 američanem Hiramem Binghamem a roku 1983 zařazeno do seznamu světového dědictví pod UNESCO. V červenci 2007 se pak stalo jedním ze sedmi divů světa.

Zdroj: Google Arts & Culture

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články