Sestřelené UFO, andělé z města Mons a další legendy, které panují kolem 1. světové války. Co stojí za jejich vznikem?

Legendy jako ze sci-fi filmu se týkají i 1. světové války. Množství z nich ani po letech nenachází logická vysvětlení.

i Zdroj fotografie: John Warwick Brooke / Public Domain
                   

První světová válka byla 4 roky trvajícím ozbrojeným konfliktem, který zasáhl Evropu, Afriku a Asii. Její začátek se datuje na 28. července 1914 a konec 11. listopadu 1918. Často bývá označována jako jeden z nejničivějších válečných konfliktů v lidské historii – za dobu jejího trvání zemřelo přibližně 9,5 milionu vojáků a další miliony civilistů. Kromě krvavých bojů se s ní pojí i celá řada legend. Některé působí důvěryhodně, o jiných je známo, že vznikly ve snaze pozvednout morálku a naději vojáků.

UFO sestřelené Rudým baronem

O něco reálnější základ má legenda o sestřelení neidentifikovatelného létajícího objektu Manfredem von Richthofenem všeobecně známém jako Rudý baron. Legendu zveřejnil britský spisovatel Nigel Watson ve své knize „UFO z první světové války”, která vyšla v roce 2015. Podle ní na jaře roku 1917 letěl Rudý baron společně s druhým pilotem Peterem Waitzrickem na ranní hlídkový let nad Belgií, když se z mraků vynořil objekt, jenž vypadal jako stříbrný talíř s oranžovými světly. Rudý baron na nic nečekal a sestřelil jej.

iZdroj fotografie: Uživatel Great War Observer / Public Domain
Manfred von Richthofen byl legendárním pilotem v první světové válce, zemřel 21. dubna 1918

Jakmile s Waitzrickem přiletěli k místu, kde se zřítil, uviděli dvě postavy prchající do lesů. Oba muži byli vyděšení, ale objekt považovali za nový průzkumný letoun amerického letectva. Když se Waitzrick později dočetl o fenoménu UFO, svůj názor přehodnotil a poskytl cenné svědectví jak médiím (zprávu o události otiskly noviny The Weekly World New v roce 1999), tak Nigelu Watsonovi, který jej začlenil do své knihy.

Zásah armády andělů u města Mons

Jednou z nejrozšířenějších legend je pomoc armády andělů britským vojákům u belgického města Mons. Právě u něj se koncem srpna roku 1914 v rámci západní fronty odehrála první bitva, do níž se naplno zapojila britská armáda. Ta měla za úkol zastavit postupující Němce, avšak ti byli v početní převaze. Odhodlaní Britové byli proto donuceni k ústupu. Od jisté smrti je poté údajně zachránili andělé. Ti se náhle zjevili na bojišti a zabránili Němcům v dalším postupu. Britové, společně s Francouzi, Němce později porazili v bitvě na Marně. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoliv je tato legenda o Božím zásahu stále velmi populární, nezakládá se na pravdě. Jejím autorem je z části propaganda a z části spisovatel Artur Machen, jenž ozvláštnil svůj faktografický článek o bitvě u Mons. Britskému vojsku podle něj přišli na pomoc duchové lučištníků, kteří bojovali ve středověké bitvě u Azincourtu. Machenův příběh posléze převzala propaganda a upravila ho tak, aby dala britské straně naději.

Pohřešovaní vojáci Královského norfolkského pluku

V rámci bitvy o Gallipoli, která probíhala od 6. srpna 1915 do 9. ledna 1916, se vojska spojenců snažila dobýt strategicky důležitý průliv Dardanely. Během bojů nicméně údajně došlo k záhadné události. Ještě v srpnu roku 1915 – konkrétně 21. srpna, vstoupil pluk čítající 267 mužů do záhadného mraku čočkovitého tvaru. Chvíli poté, co do něj vešel poslední voják, se mrak zvedl a odletěl. Britové si nejprve mysleli, že pluk padl do tureckého zajetí, proto se po uzavření příměří dožadovali jeho propuštění.

Turecká strana nicméně popřela jakýkoliv kontakt se zmizelými vojáky. Ačkoliv záhada vyvolává řadu otázek a podněcuje některé z legend, na veřejnost pronikla i taková svědectví, jež hovoří o zmasakrování pluku během lítých bojů. Údajně totiž byly nalezeny pozůstatky více než 120 mužů, kteří na sobě měli odznaky norfolkského pluku.

Jaké další legendy z první světové války znáte?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články