Jedenáctiletý chlapec našel na výletě biblický amulet. A pak že na výletě s rodiči musí být vždy nuda

Během rodinného výletu v Negevské poušti našel 11letý chlapec neznámý amulet. Ten byl později vědci datován do biblické éry.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedenáctiletý nálezce se vydal s rodiči na výlet, přičemž narazil na vzácný předmět. Jednalo se o hliněnou figurku vymodelovanou do podoby ženy s šátkem s rukama složenýma pod odkrytým poprsím. Amulety tohoto typu byly velmi běžné v Izraeli v dobách existence Prvního chrámu. Podle vědců, kteří ji následně prozkoumali, patří do éry před asi 2 500 lety. A pak že výlety s rodiči musí být vždycky nuda.

Začalo to jako normální rodinná akce

Zvi Ben-David a jeho rodina putovali kousek od Nahal HaBesor, řeky, která protéka skrze Negevskou poušť v jižním Izraeli. Během cesty si hoch všiml předmětu, ze kterého se vyloupla keramická soška ženy. Malá figurka má nápadný nos, šátek zakrývající hlavu a ruce zkřížené pod odhaleným poprsím. Je asi 7 centimetrů vysoká a 6 centimetrů široká a podle informací z Facebooku byla nejspíše odlitá z formy. Takové figurky byly běžné v 6. století před Kristem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Byly užívány jako amulety pro štěstí či ochranu dětí nebo na povzbuzení plodnosti, jak potvrdili i archeologové. Jakmile Ben-David sošku našel, jeho matka, která je profesionální turistická průvodkyně, okamžitě kontaktovala archeology a zařídila její doručení do Národního oddělení starožitností kvůli následnému prostudování a uchování. Další průzkum může odhalit zapojení lidských figurín do nadpřirozených rituálů během biblických časů.

Ženská prsa napříč minulostí

Figury žen s odhalenými prsy byly hojně užívané během historie Izraele a nacházely se v mnoha domácnostech, podobně jako dnešní „hamsa“ symbol, amulet z Blízkého východu tvarovaný jako ruka s otevřeným okem v dlani. Ten slouží jako ochrana před smůlou a chrání také před „zlým“ okem. Po tisíce let měly obrazy nebo sochy žen s odhaleným poprsím stejný účel – ochranu před zlem, ochranu prosperity a přinášení štěstí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další typy amuletů měly neobvyklejší funkce, jako například ochranu před zlými duchy, kteří sají krev a požírají maso. Ovšem ve starých dobách, kdy porozumění hygieně i medicíně mělo silná omezení, není žádný div, že lidé spoléhali právě na amulety coby zvláštní ochranu a záruku dobrého zdraví. Stejně tak byly tyto talismany nápomocné při překonávání překážek a nástrah každodenního života, protože ten rozhodně nebyl jednoduchý a naděje v nějakou ochranu byla silnou pomocí.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články