Je Ježíš skutečný? Archeologové byli schopni potvrdit některé části Nového zákona a nalezli také fyzické důkazy o římském ukřižování

Někteří prohlašují, že Ježíš nebyl skutečný člověk. Ovšem během svého krátkého života byl zmíněn jak židovskými, tak římskými historiky.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Zatímco miliardy lidí po celém světě věří, že Ježíš Nazaretský byl jednou z nejdůležitějších figur světové historie, mnoho dalších odmítá samotnou myšlenku jeho skutečné existence. Roku 2015 byl anglikánskou církví proveden průzkum, ze kterého vyplynulo, že 22 % dospělých v Anglii nevěří, že by Ježíš byl skutečnou osobou. Znalci Nového zákona křesťanské Bible ovšem o jeho existenci pochybují jen velmi zřídka.

Archeologie o něm poznatky nemá

Ve starých dobách se vyskytly záznamy popisující ho jako kouzelníka nebo falešného proroka, ovšem stále jsou to záznamy o skutečné osobě. Neexistují však fyzické důkazy či archeologická evidence o jeho životě. Ovšem to by badatelé ani nečekali, protože venkované obvykle nenechávají archeologické stopy. Pravdou je, že neexistují stopy vlastně o nikom, kdo žil ve stejné době na stejném místě jako Ježíš. Ovšem jejich absence neznamená neexistenci takových lidí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pouze to potvrzuje, že pokud tehdy někdo žil, na 99,9 % neměl vliv na zbytek světa svého času a nezanechal nic, co by se zachovalo pro budoucí archeology. Otázka autenticity obklopuje také přímé relikvie s Ježíšem spojené, jako jsou trnová koruna, kterou měl údajně během ukřižování, nebo proslulé Turínské roucho, pohřební oděv s otiskem jeho tváře. Nicméně archeologové byli schopni potvrdit některé části z Nového zákona.

Důkazy mimo Nový zákon jsou mizivé

I když existují spory o existenci starověkého Nazaretu, Ježíšova biblického domova, archeologové odkryli kamenný dům s nádvořím, s hrobkami a vodní nádrží. Nalezli také fyzické důkazy o římském ukřižování, takovém, jaké bylo Ježíšem popsáno v Novém zákoně. Nejpodrobnější záznamy ohledně jeho života a smrti pochází z evangelií a dalších spisků Nového zákona. Jejich problémem je, že jsou všechny křesťanské.

iZdroj fotografie: Pixabay

To znamená, že je potřeba na ně pohlížet velmi kritickým okem, pokud jde o schopnost sdělit historickou skutečnost. Ovšem jejich tvrzení o Ježíšovi coby reálné osobě – Židovi s následovníky, odsouzeném Pilátem Pontským během vlády císaře Tiberia – jsou potvrzena pozdějšími zdroji s naprosto jinými předsudky či perspektivou. Máme tedy záznamy z různých dob a z různých pohledů na tu stejnou osobu.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu