Japonsko za 2. světové války vyvíjelo biologické zbraně. Testovalo je na lidech, záměrně je nasadilo i proti městům

Biologické zbraně byly a jsou dlouhodobě zakázány, ale to neznamená, že by s nimi některé armády nekoketovaly. Jejich použití přitom může mít globální následky.

i Zdroj fotografie: Uživatel X20106301 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Co dokáže udělat nakažlivá choroba v globálním měřítku, o tom se mohli lidé přesvědčit během pandemie koronaviru, jenž nevynechal snad jediné místo na planetě. Ovšem tento virus nebyl ničím oproti patogenům, kterými se zabývala a možná zabývají vojenská zařízení v některých zemích. Jejich cílem je z nich udělat zbraně. Nejznámějším případem jejich výzkumu a testování přímo na lidech byla japonská Jednotka 731 v období před a za druhé světové války. Její členové spáchali neskutečná zvěrstva.

Výzkum Japonsko umístilo do Číny

Ačkoli byly biologické zbraně zakázány, Japonsko se ve 30. letech rozhodlo pro jejich testování. Pro tento účel založilo útvar nazvaný Jednotka 731. Nesídlil na japonském území, ale v okrese Pingfang v Harbinu na severovýchodě Číny. To mělo předejít tomu, aby případný únik patogenů zasáhl japonské ostrovy. Především zde byl dostatek lidí, kteří mohli sloužit jako testovací subjekty.

Jednotka, v jejímž čele stál generál Širo Išii, se pokusů na lidech rozhodně neštítila. Podle odhadů je za celou dobu fungování prováděla zhruba u 3 000 jedinců. Většinou se jednalo o Číňany, zločince, partyzány a odbojáře, v několika případech i o spojenecké válečné zajatce. Ale ví se, že pokusy se dělaly i na ženách a dětech včetně novorozeňat. Pro většinu z testovaných obětí to mělo fatální následky.

Lékaři a vojáci na lidech dělali mnohé experimenty. Například je vystavovali různým patogenům, a pak pozorovali jejich reakce. Oběti často podstoupili vivisekci, při které zemřeli, jen aby lékaři zjistili vliv nemocí na lidský organizmus a jednotlivé orgány. Pokusy na lidech se neomezovaly jen na viry a bakterie. Testovaly se i chemické zbraně, dělaly se pokusy s transfuzemi a amputacemi. Nebo se zjišťoval vliv mrazu na lidský organizmus a další.

Zbraně se svrhávaly na čínská města

Jednotka na základě svých experimentů vyvinula konkrétní biologické zbraně. K jejich testování pak posloužila čínská města. Na ně Japonci svrhávali bomby naplněné morem infikovanými blechami. Nebo se různými způsoby snažili vodu a potraviny infikovat nemocemi, jako byl tyfus, paratyfus či cholera. Poté zjišťovali, jaká metoda je nejvíce efektivní a smrtící. Odhaduje se, že takto záměrně rozšířeným nemocem podlehlo přes půl milionu Číňanů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Na září 1945 Japonsko plánovalo útok s názvem Cherry Blossoms at Night, kdy měly být na města na západním pobřeží USA vypuštěny hydroplány startující z ponorek, jež nesly bomby plné blech nakažených dýmějovým morem. Japonsko však kapitulovalo dříve, než se mohla operace uskutečnit. Po válce Spojenci zločiny spáchané jednotkou z větší části nepotrestali. Jejím členům dali imunitu výměnou za informace, které během svých experimentů získali.

O jakých nejhorších experimentech s biologickými zbraněmi jste slyšeli?

Zdroj: Wikipedie
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články