Ve vesnici z doby železné odkryli archeologové obrovskou obojživelnou „jámu smrti“. Uvnitř nalezli 8 000 kostí

Kosterní pozůstatky překvapivě patřily ropuchám a žábám, badatelé odhadli stáří na minimálně 2 000 let. Lámou si ovšem hlavu s tím, jak se tam tolik kostí vůbec dostalo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hypotézy sahají od umrznutí až po smrt v důsledku choroby. „Je to matoucí a zcela nečekaný nález, kterému se zatím snažíme plně porozumět,“ uvedla v prohlášení Vicki Ewens, starší archeozooložka z Museum of London Archeology. „Tato akumulace žabích pozůstatků mohla být způsobena mnoha odlišnými faktory. Nejspíš se tak dělo po delší časové období.“ Tým našel místo v pravěké vesnici v Bar Hill v Cambridgeshire.

Jeden příkop plný kostí

Ta byla obývána přibližně v letech 400–70 před Kristem a kosti pochází z minimálně 350 žab a ropuch. Příkop, ve kterém byly nalezeny, se nachází blízko kulatého obydlí. Žádné důkazy zatím nepoukazují na to, že by obyvatelé vesnice nebo jiná zvířata ropuchy snědla. Badatelé mají několik nápadů, jak vysvětlit přítomnost tolika kostí v jediném příkopu. Jedním z nich je zapadnutí – a neschopnost vylézt – během sezóny páření, která probíhá na jaře.

Další možností je infekce virem, která se mezi těmito obojživelníky rozšířila, a stala se jim osudnou. Podobný scénář se odehrál v 80. letech, kdy se velké množství žab v Británii nakazilo ranavirem. Ropuchy také mohly pomřít během zvláště tuhé zimy. Třetím možným scénářem je hejno brouků a krvesajných mšic. Ty se totiž mohly vrhnout na úrodu uvnitř obydlí a jejich přítomnost pak všechny žáby přilákala. Z příkopu pak už nevylezly.

Ozvali se i další badatelé

Objev nadchl i mnoho učenců, kteří se na něm nepodíleli. „Je to fascinující nález. Neexistuje způsob, jak zjistit, zda za to mohl virus nebo jiný patogen. Návrh, že žáby spadly do příkopu během migrace a zkrátka už nemohly vylézt, se zdá jako velmi rozumný,“ podotkl Roland Knapp, biolog z kalifornské univerzity. Obojživelníky se zabývá dlouhodobě a napsal o nich mnoho materiálů. Není jediným biologem, kterého masivní hrob žab zaujal.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Tato zpráva je vzrušující a velmi zajímavá,“ uvedla Jamie Voyles, profesorka biologie z univerzity v Reno v Nevadě. „Dokonce i v současné době může být velmi složité určit příčinu takového masového úhynu. Takže ano, řekla bych, že infekční choroba je jedna z možností, která by měla být vzata v úvahu a dále prozkoumána.“ Archeologové provedli vykopávky na Bar Hillu před projektem, který tu má rozšířit dálnici.

Kopání hotovo, rozbor v procesu

Průzkum je momentálně dokončen a probíhá podrobná analýza všech nalezených předmětů a artefaktů. Mluvčí londýnského muzea archeologie uvedl, že u žabích a ropuších kostí není v plánu provedení analýzy DNA.

Jaký podobný hrob zvířat si vybavíte?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články