Víte, jaký signál vlastně vysíláte „paroháčem“? Nevinné gesto má blízko k satanismu

Jde o nejznámější symbol subkultury rockerů a metalistů, tzv. „paroháč“. Tedy ruka s nataženým malíčkem a ukazovákem při pokrčení prsteníku a prostředníku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Palec ční buď do strany, nebo drží ohnuté prsty. Klasický doprovodný zrak koncertů a podle některých symbol Satana nesoucí nevyhnutelně zlo. Jaký je ale pravý význam, a kde bylo toto gesto použito poprvé? Symbol ruky, kterému se dnes říká většinou „paroháč“, se vyskytuje v mnoha kulturách i náboženstvích. V rámci hinduistického tradičního tance nese například symboliku lva. Buddhismus jeho pomocí zahání zlé duchy a démony.

Proti zlým duchům ve více tradicích

Proto nepřekvapí, že jej lze spatřit na mnoha Buddhových sochách. Novopohanské náboženství Wicca mu připisuje parohový symbol Boha. Moderní znakový jazyk ho zase bere jako zástupce pro frázi „miluji tě“. Do současné rockové a metalové kultury se však dostal z tradic kolem Středozemního moře. Gesto jménem malocchio či v italštině „zlé oko“ v lidové tradici zahánělo zlé duchy a smůlu. Obvykle docházelo ke kombinaci s pliváním přes rameno.

iZdroj fotografie: Pxhere

Provádělo se například v okolí nemocných. Pokud pacient opustil postel, čarodějnice použila znak malocchio, aby zlí duchové, které nemocného posedli, mohli jeho tělo opustit a on se rychleji uzdravil. Koncem 70. let nahradil Ozzyho Osbourna v čele kapely Black Sabbath Ronnie James Dio. Ten odešel kvůli problémům s drogami i konfliktům v kapele. Ronnie byl respektován jako jeden z největších frontmanů žánru heavy metalu.

Typický pozdrav pro publikum

Nejdříve k němu byli fandové logicky skeptičtí, baskytarista Geezer Butler ovšem přišel se zajímavou věcí. Diovi navrhl tento unikátní symbol ruky, kterým mohl zdravit publikum na koncertech. Ozzy ho totiž často používal na znamení vítězství a byl s ním jasně spojován. Italsko-americký zpěvák (původním jménem Ronald James Padavona), byl zaražen tím, jak gesto „zlého oka“ pravidelně používá jeho pověrčivá matka.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Metalová vidlice“ se v kultuře fanoušků hudby rychle rozšířila a prakticky ihned se tak stala odlišovacím znakem této subkultury. Skrývá se tedy v tomto symbolu satanismus? Nikoli. Gesto nemá jakýkoli negativní význam, tvrdí to často hlavně lidé, kteří se snaží rockový a metalový žánr vykreslit jako něco, co kazí mládež. Je však pravda, že se znak objevuje také v moderních okultních praktikách, kde symbolizuje rohy ďábla.

Požadavek na odměnu a fotografie

Samotný „vynález“ pak rozporoval ještě baskytarista skupiny Kiss jménem Gene Simmons. Dle jeho tvrzení je jeho původcem on a chtěl ho právně ochránit. Za jeho užívání tedy požadoval honorář. Jeho žaloba však byla soudně smetena ze stolu s tím, že toto gesto může na koncertech zcela svobodně ukazovat úplně každý. S gestem růžků se pojí ještě jedno spojení, a to oblíbené „nasazování rohů“ například na fotografiích.

Ačkoli lidé, kteří toto přátelům provádí, chtějí dotyčného většinou poškádlit či zesměšnit, je v tom ještě další význam. Jak už bylo řečeno, vidlice symbolizuje okultně ďáblovy rohy a symbolem ďábla je kozel. Ten je ovšem také symbolem výrazné plodnosti a kozí rohy jsou tak vyjádřením toho, aby dotyčný obstál právě v této životní rovině.

Kdy jste takto složené prsty viděli naposled?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články