Francouzi měli ještě ve 20. století zoo, kde byli lidé jako exponáty. Jak taková expozice vypadala?

Poznání exotiky patří k základním lidským touhám. To je taky důvod, proč jsou zoologické zahrady stále v takové oblibě. V jedné francouzské byli ovšem jako exponáty i lidé.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem MessyNessy
                   

Tento projekt je částí historie, kterou by Francie docela ráda zapomněla. V tomto areálu totiž vystavovali Francouzi lidi ze zámořských kolonií, které kdysi tvořily 8 % souše planety. Původně botanická zahrada v Bois de Vincennes leží v jihovýchodní části Paříže, respektive na jejím okraji. Během éry své největší slávy a ohlasu zabírala plochu 100 hektarů. Krom normálních pavilonů tu mnohé stavby také napodobovaly právě kolonie.

Když jedni lidé pozorují druhé

Rok 1931 se stal rokem, kdy se divákům otevřela obrovská koloniální výstava. Během 6 měsíců ji navštívilo 32 milionů zájemců. Zahrada byla dlouhodobě oblíbeným útočištěm před shonem a ruchem celého města. Tentokrát se však změnila v koloniální karneval až muzeum podivností. Tak ji přibližně popsal Thomas August v roce 1982 v periodiku věnujícím se francouzské koloniální historii. Tento podnik navazoval už na dřívější obdobné atrakce.

iZdroj fotografie: Se souhlasem MessyNessy

První taková se odehrála už v roce 1907. V rámci pozdějších výstav vznikly také kulinářské show, filmy a dokumenty a byla podrobně představena jednotlivá etnika. Většina vystavovaných neuměla francouzsky, měli představovat tradiční život své země. Dnes by samozřejmě takový podnik sklidil okamžitě vlnu nenávisti pro těžký rasismus. Součástí kritiky bylo taky to, že kolonie zdaleka nejsou jen rájem, ale také místem pro odsouzence a nucené práce.

Repliky staveb a důvody propagace

Například kambodžský Angkor Vat byl prezentován jako ukázka koloniální mise a postupně se stal symbolem samotné Francie. Vně pavilonu byla perfektní replika, která dovolila odborníkům studium kolonizované kultury. Vnitřek stavby pak demonstroval aplikaci postupů a rekonstruoval khmerskou kulturu. Vizuální prezentace Indočíny tak udělala z Kambodži Francii a z Francie Kambodžu. Takto byl francouzský kolonialismus systematicky propagován.

iZdroj fotografie: Se souhlasem MessyNessy

Základ všeho je ovšem poměrně jednoduchý, protože Francie měla z kolonií přirozeně značný užitek. Šlo hlavně o dovoz exotického koření a dalšího zboží. Bylo tudíž potřeba, aby tvorba kolonií byla bílou populací vnímána pozitivně a jako přínos. Tedy jako zdroj, kterého by se Francie rozhodně neměla zbavovat, ani se kvůli němu cítit jakkoli provinile. Právě uspořádání velké výstavy včetně lidské zoo bylo pro tento záměr ideálním nástrojem.

Znáte podobné případy kontroverzních show?

Zdroj: MessyNessyChic

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články