Existují upíři? Archeologové našli magický amulet, který údajně chránil majitele před zlými duchy, kteří „jedí maso a pijí krev“

Nápis na amuletu se dovolává Archanděla Gabriela, aby zastavil krvesajné duchy a démony. Opravdu mu v tomto ohledu mohl pomoci?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Archeologové rozluštili nápisy na magickém amuletu, který měl zastavovat zlé duchy, co „jedí maso a pijí krev“. Před 1600 lety zapsali Mandejci, kteří žili v jižním Iránu a Iráku, tyto instrukce na olověný amulet. Objev může vrhnout nějaké světlo na náboženství tohoto národa, které je dosti komplexní a je směsí několika věrouk.

Čištění, pacifismus a volání anděla

Jan Křtitel a archanděl Gabriel jsou oba důležité figury a moderní Mandejci se často ponořovali do vody jakožto formy očištění. Kromě toho následovali filosofii pacifismu, ve které nemohlo být násilí použito dokonce ani v rámci sebeobrany.  Podle rozluštěného textu měl amulet chránit muže jménem Abbiya proti duchům a démonům, kteří pili krev. „Ve jménu života, ať je duch a duše Abbiyaha, syna Mahuova, zdravá,“ říká nápis.

iZdroj fotografie: Pixabay

Amulet následně volá Gabriela coby božího anděla, aby udeřil, zabil a spoutal démona. Má také zastavit „duchy, kteří pijí krev a jedí maso“ před tím, aby Abbiyaovi ublížili. Amulet je 20 centimetrů dlouhý a asi 5 široký s 62 linkami textu. Uvádí to Tom McCollough, emeritní profesor religionistiky z Univerzity v Danville v Kentucky. Uvedl to také na výročním virtuálním setkání Archeologické společnosti Ameriky a Společnosti pro klasická studia.

Původ a kořeny tohoto amuletu

Výzkumná instituce pořídila amulet spolu s dvěma dalšími od sběratele za cenu 5 000 dolarů. V té době sběratel uváděl, že všechny amulety byly koupeny jeho rodinou v Jeruzalémě v 50. letech, což doložil fotografiemi. Všechny tři amulety jsou z olova a mají měděné pouzdro. Podle koroze byl jejich vznik datován do roku 450, možná dříve. Jiný amulet od stejného sběratele byl touto metodou datován do roku 750.

iZdroj fotografie: Pixabay

Protože jsou amulety natolik staré, mohou poskytnout vodítka o změnách náboženství během času. Jsou totiž jedinými artefakty z tohoto časového období. Zástupců Mandejců je dnes asi 50 000 a po celá tisíciletí pobývali v jižním Iránu a Iráku. Dnes jsou ovšem často terčem perzekuce a pronásledováni několika militantními skupinami od invaze do Iráku v roce 2003. Mnoho jich muselo uprchnout, někteří žijí v USA, další v Austrálii, Švédsku, Británii nebo Kanadě.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články