Uzavření hranic, konspirační teorie a povstání proti omezením – taková byla velká epidemie cholery v roce 1831

Mnoho nešťastných událostí bylo a je lidmi popisováno bez ohledu na znalosti a realitu. Konspirační teorie totiž často nabízejí jednoduché řešení a identifikaci viníka.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V roce 1831 postihlo Maďarsko něco, co ještě nikdo nezažil. Do Evropy se z Indie přes Rusko rozšířila epidemie cholery, proti níž neexistovaly léky a která dokázala zabít asi polovinu nakažených. Úřady mocnářství zareagovaly přísnou karanténou a dalšími kroky. To však vyvolalo bouři mezi místními obyvateli, kteří se domnívali, že jde jen o spiknutí pánů. Než se epidemii podařilo potlačit, zemřely asi tři procenta tehdejší maďarské populace.

Nemoc do Ruska přivezli obchodníci

Cholera byla v Evropě dlouho neznámým onemocněním, vyskytovala se hlavně v Asii, především na území Indie. S rozvojem obchodu ji ale obchodníci zavlekli do Ruska. Když pak car poslal v roce 1830 vojáky, mezi kterými nemoc nejspíše řádila, aby potlačili povstání v Polsku, začala se cholera šířit dále do Evropy. Když se dostala do Haliče, která byla součástí Rakouska-Uherska, vyhlásily úřady uzávěru.

Ta držela nemoc na uzdě. Povzbuzeny příznivým vývojem úřady uzavření zrušily. To byla chyba, nemoc najednou propukla mnohem silněji a na větším území. V květnu byly karantény vyhlášeny opět, ale nemoc se neustále šířila hlavně v zaostalých venkovských oblastech. Nakažené osady nechaly úřady zavřít, nemocní museli do karantény a přistoupilo se i k dezinfekci studní a řadě dalších opatření.

Cholera se šíří infikovanou vodou a stravou

Cholera je typickou nemocí špíny. Šíří se především fekáliemi kontaminovanou vodou a potravinami. Prevencí je převařování a dezinfekce vody, důkladné mytí potravin a nejlépe jejich tepelné zpracování. Je třeba si pečlivě mýt ruce a dodržovat další hygienická pravidla. To ale v 19. století nebylo běžnou praxí. Inkubační doba nemoci je několik hodin až týden. Nakažený člověk má velké bolesti břicha, vodnatý průjem a zvrací. Trpí silnou dehydratací. Asi polovina neléčených případů končí úmrtím.

Uzávěry lidé v Maďarsku, kde obecně mezi chudými vrstvami dřímala nespokojenost, nesli špatně. Sezónní pracovníci z chudých oblastí se nemohli dostat za prací a jejich rodiny trpěly hlady. Z dezinfikovaných studní se šířil nepříjemný zápach a mezi lidmi začaly kolovat teorie, že za celou událostí jsou mocní, kteří vše vyvolali a míchají do vody různé jedy. K první vzpouře došlo 17. července v Pešti mezi studenty, ale s tou se úřady brzy vypořádaly.

Horší to bylo na venkově, kde se ke vzpouře přidalo asi 45 tisíc lidí. Útočili na úředníky, zdravotní komisaře, statkáře a církev, někde dokonce z nemoci obvinili židy. Vzpouru nakonec pacifikovalo 52 rot vojáků pořádkových jednotek. Mrtvých bylo jen 13 až 15, ale 119 lidí bylo odsouzeno k trestu smrti. Mnohým byl nakonec trest zmírněn. Nemoci podle oficiálních údajů podlehlo 237 641 lidí. Epidemie nakonec byla potlačena, ale další vlny se objevily v roce 1848 a 1872.

Zdroj: Wikipedie

Proč se mezi lidmi tak snadno ujímají konspirační teorie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bulharsko hned na začátku války Ukrajinu zachránilo, dodalo jí až 100 % potřebné munice. A také dnes tvoří až 1/3 dodávek
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka