V egyptské hrobce byl nalezen model letadla. Opět se potvrzuje, že starověká civilizace byla o několik kroků napřed

Muzeum v Gíze někdy nabízí ty nejvíce fascinující věci, jaké se dosud našly při archeologických vykopávkách. A nemusí to být jen krásné šperky.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Popravdě, z tohoto hlediska cennější objekty jsou kolikrát přehlédnuty, protože nevypadají tak leskle a lákavě. Ano, krásné posmrtné masky faraonů nebo vybavení hrobek jsou bezpochyby cenné artefakty. Nicméně některé předměty nemají oslňovat, ale plnit konkrétní funkci. Takovou, která sděluje příběhy z každodenního fungování této starověké civilizace, do jejíchž mnoha tajů jsme přes veškerou snahu ještě nepronikli. Co takové letadlo?

Pták ze Sakkáry bez ocasu

Jednou byl pod Velkou pyramidou nalezen člun, který měl údajně plout po obloze. Ačkoli v jeho případě je to spíš chtěná představa, jedna existující věc to uměla. Během vykopávek v roce 1898 v hrobce Pa-di-lmen v egyptské Sakkáře se objevil předmět, který by létat přece jen mohl. Ačkoli četné hlasy tvrdí, že egyptské úřady tají nálezy viman, tedy starověkých tajemných létajících paláců a strojů, tohle jim nejspíš proklouzlo mezi prsty.

Věc připomínající model letadla nebo ptáka nejspíš ztratila ocasní směrovku a dnes je kus známý jako pták ze Sakkáry. Obecně se věří, že jde o repliku starověkých létajících strojů, konkrétně kluzáků. Je inspirován ptačím letem a pevná křídla na hřbetu mají naprosto perfektní sklon. Egyptský fyzik a archeolog Khalil Messiha došel k závěru, že Egypťané vymysleli první letadlo vůbec, o ptáku napsal i několik uznávaných prací.

Snaha o diskreditaci

Existují i důkazy, které podporují závěr, že šlo opravdu o repliku a miniaturu většího a letuschopného zařízení. To bylo kdysi postaveno přímo pro potřeby faraona. Celkem předvídatelně se Khalil setkal i s mnoha vlnami hněvu a nevole. Zvláště ze strany Martina Gregorie, stavitele a designéra kluzáků. Ten vyrobil repliku sakkárského ptáka z balsy a po jejím otestování konstatoval, že tento model nikdy v životě nebyl ve vzduchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konkrétně prohlásil, že byl během letu naprosto nestabilní. I kdyby byla přidána ocasní směrovka, výkon ve vzduchu by byl velmi mizerný. Podle něj byl tedy pták ze Sakkáry vyroben jen jako hračka pro děti, případně forma větrného kohouta. Tento jasný pokus o potlačení pravdy však selhal a Martinovi bylo prokázáno, že ohledně schopností kluzáku lhal. Otázkou jen zůstává, proč tomu vlastně věnoval takovou námahu.

Otestování ve vzdušném tunelu

Podle badatelova syna Dawouda Khalila Messiha, architekta, který v otcově práci naštěstí pokračoval, je role jako větrného kohouta u předmětu vyloučena. Chybí mu totiž jakékoli závěsné otvory, které by ho dovolily někam připevnit a sledovat ve volném vzduchu jeho reakci na proudění. Kromě toho – což je důležitější – ho otestoval expert na aerodynamiku Simon Sanderson. Repliku umístil do vzdušného tunelu a i bez směrovky se dařilo.

I bez ní byl kluzák tažen nahoru „čtyřnásobkem vlastní váhy“. Sanderson ho vyzkoušel ještě v silnějším zařízení univerzit v Liverpoolu včetně směrovky. Pták ze Sakkáry podle něj létal slušně, což nepochybně otrávilo některé lidi. Nejspíš teď litují, že předmět „neztopili“ už před lety, místo aby zabavili jenom směrovku. „Egypťané vyřezali tajemného ptáka před více jak 2 000 lety. A moderní technologie nepochybně prokázala, že mohl brázdit nebe.“

Jaké modely letadel nebo autíček jste měli jako děti?

Zdroj: Steemit
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články