Seth, egyptský bůh s hlavou „mimozemského zvířete“, oplývá řadou záhad

Jednotliví egyptští bohové jsou zobrazování jako antropomorfní bytosti – napůl lidé, napůl zvířata. Přesto se jeden z nich v této věci vymyká.

i Zdroj fotografie: A. Parrot / Creative Commons / CC0
                   

Thovt, patron písařů a vzdělanosti, má hlavu ibise. Je znát, že starověcí Egypťané se inspirovali hlavně faunou kolem Nilu. Badatelé jsou ale stále zmateni stran toho, které zvíře má představovat Seth. Jde přitom o jednoho z nejstarších bohů celé soustavy, uctívaného už v době předdynastické. Jeho nejstarší zpodobnění se dají najít v období amratianu, tedy v době asi 4 000 – 3 500 let před Kristem. Z jakého zvířete tedy podoba pochází?

Proč by měl být odchylkou?

Podle egyptské mytologie byl Seth bytostí bouřek, pouští, chaosu, destrukce, násilí a války. Byl také znám jako řecký Týfón, týfónské zvíře nebo stvůra. A přestože existují skutečné obrazy zvířete odpovídající této bytosti, nelze ho přiřadit k ničemu, co dnes známe. Jeho hlava připomíná psa nebo šakala, uši jsou však mimořádně dlouhé a vztyčené. Čelisti výrazné a zakřivené, připomínají trochu mravenečníka. To je ale velmi podivné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mravenečníci se totiž nacházejí jen ve Střední a Jižní Americe a nemají takové uši. Žádné jiné původní zvíře nemá takovou hlavu. Není proto divu, že právě Sethova podoba byla předmětem sporů po celá staletí. Hodně učenců věří, že jde o hlavu fiktivního zvířete, které nikdy reálně neexistovalo. To však vypadá podivně vzhledem k tomu, že všechny hlavy dalších bohů jsou po zvířecí stránce zcela autentické. Proč by se tedy měl zrovna Seth odlišovat?

Letitý spor o konkrétní zvíře

Podle některých badatelů jde zkrátka o stylizovanou hlavu psa nebo hyeny. I tak má ovšem bůh velmi zakroucený čenich, což tato zvířata nemají. Proč by tedy – opět – Egypťané upravovali hlavu Setha, a ne dalších bohů? Krom toho má i jedinečnou oháňku, která je často vztyčená a na konci má střapec. Egyptský Anup – patron balzamovačů – má hlavu šakala, jeho čenich a uši, což jasně zobrazuje skutečnou hlavu tohoto živočicha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když tedy Egypťané zpodobňovali Setha, určitě si ho nijak neadaptovali, jasně zobrazovali to, co viděli, a byli si toho vědomi. Někteří experti navrhují, že jde o hlavu žirafy, přestože má vždycky velmi tmavé odstíny, nikdy klasickou žlutou a oranžovou. Jiní tvrdí, že vypadá jako chrt, tedy starověké psí plemeno. Tento pes má však úplně jiné uši a naprosto se nehodí do válek, destrukce nebo chaosu. Existují i hlasy, které Sethovi přisuzují hlavu osla nebo prasete.

Dobrý, nebo špatný bůh?

Původně byl dobrým bohem, který přebýval v podsvětí a provázel mrtvé na cestě do nebe. Po střetu s Horem byl ale brán jako zlověstné božstvo. Seth byl synem Geba (země) a Nut (obloha) a bratrem boha mrtvých Usira. Usir vystoupil na trůn a žárlivý Seth se ho rozhodl zabít. To se mu podařilo, ovšem Usirova manželka Isis svého drahého oživila, aby s ním otěhotněla, a následně porodila Hora. Ten vyrostl, Sethovi se pomstil a stal se novým vládcem Egypta.

Nicméně ne všechny verze uvádí Setha jako zlého, některé příběhy popisují jeho sílu a vášeň pro dobro. Sloužil i jako stráž Raova slunečního člunu. Bojoval i s Apopem, hadem chaosu, když loď slunce plula každou noc skrze podsvětí. Často je zobrazován, jak útočí s oštěpem právě na Apopa, který byl opozicí pro světlo a bohyni Maat představující pravdu.

Která starověká mytologie se vám líbí nejvíce?

Zdroj: Afrinik
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu