Seth, egyptský bůh s hlavou „mimozemského zvířete“, oplývá řadou záhad

Jednotliví egyptští bohové jsou zobrazování jako antropomorfní bytosti – napůl lidé, napůl zvířata. Přesto se jeden z nich v této věci vymyká.

i Zdroj fotografie: A. Parrot / Creative Commons / CC0
                   

Thovt, patron písařů a vzdělanosti, má hlavu ibise. Je znát, že starověcí Egypťané se inspirovali hlavně faunou kolem Nilu. Badatelé jsou ale stále zmateni stran toho, které zvíře má představovat Seth. Jde přitom o jednoho z nejstarších bohů celé soustavy, uctívaného už v době předdynastické. Jeho nejstarší zpodobnění se dají najít v období amratianu, tedy v době asi 4 000 – 3 500 let před Kristem. Z jakého zvířete tedy podoba pochází?

Proč by měl být odchylkou?

Podle egyptské mytologie byl Seth bytostí bouřek, pouští, chaosu, destrukce, násilí a války. Byl také znám jako řecký Týfón, týfónské zvíře nebo stvůra. A přestože existují skutečné obrazy zvířete odpovídající této bytosti, nelze ho přiřadit k ničemu, co dnes známe. Jeho hlava připomíná psa nebo šakala, uši jsou však mimořádně dlouhé a vztyčené. Čelisti výrazné a zakřivené, připomínají trochu mravenečníka. To je ale velmi podivné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mravenečníci se totiž nacházejí jen ve Střední a Jižní Americe a nemají takové uši. Žádné jiné původní zvíře nemá takovou hlavu. Není proto divu, že právě Sethova podoba byla předmětem sporů po celá staletí. Hodně učenců věří, že jde o hlavu fiktivního zvířete, které nikdy reálně neexistovalo. To však vypadá podivně vzhledem k tomu, že všechny hlavy dalších bohů jsou po zvířecí stránce zcela autentické. Proč by se tedy měl zrovna Seth odlišovat?

Letitý spor o konkrétní zvíře

Podle některých badatelů jde zkrátka o stylizovanou hlavu psa nebo hyeny. I tak má ovšem bůh velmi zakroucený čenich, což tato zvířata nemají. Proč by tedy – opět – Egypťané upravovali hlavu Setha, a ne dalších bohů? Krom toho má i jedinečnou oháňku, která je často vztyčená a na konci má střapec. Egyptský Anup – patron balzamovačů – má hlavu šakala, jeho čenich a uši, což jasně zobrazuje skutečnou hlavu tohoto živočicha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když tedy Egypťané zpodobňovali Setha, určitě si ho nijak neadaptovali, jasně zobrazovali to, co viděli, a byli si toho vědomi. Někteří experti navrhují, že jde o hlavu žirafy, přestože má vždycky velmi tmavé odstíny, nikdy klasickou žlutou a oranžovou. Jiní tvrdí, že vypadá jako chrt, tedy starověké psí plemeno. Tento pes má však úplně jiné uši a naprosto se nehodí do válek, destrukce nebo chaosu. Existují i hlasy, které Sethovi přisuzují hlavu osla nebo prasete.

Dobrý, nebo špatný bůh?

Původně byl dobrým bohem, který přebýval v podsvětí a provázel mrtvé na cestě do nebe. Po střetu s Horem byl ale brán jako zlověstné božstvo. Seth byl synem Geba (země) a Nut (obloha) a bratrem boha mrtvých Usira. Usir vystoupil na trůn a žárlivý Seth se ho rozhodl zabít. To se mu podařilo, ovšem Usirova manželka Isis svého drahého oživila, aby s ním otěhotněla, a následně porodila Hora. Ten vyrostl, Sethovi se pomstil a stal se novým vládcem Egypta.

Nicméně ne všechny verze uvádí Setha jako zlého, některé příběhy popisují jeho sílu a vášeň pro dobro. Sloužil i jako stráž Raova slunečního člunu. Bojoval i s Apopem, hadem chaosu, když loď slunce plula každou noc skrze podsvětí. Často je zobrazován, jak útočí s oštěpem právě na Apopa, který byl opozicí pro světlo a bohyni Maat představující pravdu.

Která starověká mytologie se vám líbí nejvíce?

Zdroj: Afrinik
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články