Temný dopis, ve kterém princezna Diana předpověděla vlastní smrt: „Můj manžel plánuje dopravní nehodu,“ psala v něm

Ta zpráva se 31. srpna roku 1997 rozšířila po celém světě jako lesní požár. Milovaná princezna zemřela při dopravní nehodě. Co se tehdy stalo, není stále úplně jasné.

i Zdroj fotografie: Rick / Creative Commons / CC-BY
                   

Existují i verze, že se jednalo o vraždu. Nahrává tomu i skutečnost, že princezna Diana v rukou psaném dopise vlastní skon očekávala. Nevyřešená smrt tak patří mezi události, které budou vždycky zaujímat v historii zvláštní místo. Po mediálně velmi sledovaném rozvodu s princem Charlesem žila v letech před svou smrtí zcela mimo královskou rodinu. Její děti, tedy princové Harry a William, však pro milovanou Dianu znamenali vše.

Krize, opora v nejstarším synovi

Jakmile navíc vyšlo najevo, že ji Charles podvádí s Camillou, William svou matku velmi výrazně podporoval. Byl tak jedním z hrstky lidí, na které se mohla v nelehké situaci obrátit. „Na svém starším synovi se vévodkyně stala poměrně rychle závislou. Byl to právě on, komu se mohla svěřit. On jí pode dveřmi strkal do koupelny kapesníky, když zdrcená plakala na druhé straně,“ sdělila Expressu Katie Nicholl. Pro Williama to bylo náročné břemeno.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Svou smrt pak sama předpověděla. Ačkoli od samotné nehody uplynulo už mnoho let, řada okolností zůstává stále nevyjasněná. Objevily se také spekulace, že nešlo vůbec o nehodu, ale o plánovanou vraždu. Už 10 měsíců před vlastní smrtí napsala Diana dopis, ve kterém podle Independentu jasně popsala, co se jí pravděpodobně stane. Měla totiž podezření, že právě Charles plánuje „nehodu, ve které bude figurovat její autor“, jak dopis uvádí.

Podezření na smrt z rukou manžela

„Můj manžel plánuje dopravní nehodu, selhání brzd a vážné zranění hlavy,“ napsala tehdy Diana. Dále uvádí, že právě tohle musí provést, aby se mohl následně v klidu oženit s Camillou. „Systém mě pronásledoval po celých 15 let, utlačoval a duševně týral. Necítím ale žádnou hořkost. Jsem uvnitř silná a právě to může být pro všechny mé nepřátele velký problém. Děkuji Charlesovi, že mě do takového pekla dostal a já se mohla poučit.“

Tohle uvádí jako obsah dopisu Express. Diana je v zásadě vděčná za zvěrstva, která se jí přihodila, protože ji vnitřně velmi posílila. Podle údajů měla také dostat varování, že je její život v ohrožení. Po rozvodu s Charlesem se soustředila hlavně na práci v charitě pro Červený kříž, boj proti AIDS a pozemním minám. Ve své době byla jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších osobností celého světa, za přítele měla tehdy Dodiho al-Fayeda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Svíce ve větru, kterou milovaly miliony lidí

Své povinnosti královského života plnila nadmíru poctivě a s úctou, což monarchii výrazně povzbuzovalo. Rozdávala lidské teplo a zájem přímým a upřímným způsobem a to jak chudým lidem, tak celým davům. Vysoká a štíhlá dáma měla perfektní postavu pro moderní módu, její fotografie se tak těšily vysoké popularitě. Zobrazovaly totiž vzor moderního člena britské královské rodiny a inspirovaly mnoho dalších lidí.

Lady Diana navštěvovala nemocnice, utěšovala nemocné a stala se taky patronkou několika charitativních organizací. Kromě jiného zorganizovala dražbu svých 79 šatů, které posbírala za 15 let života po boku prince Charlese. V srpnu 1997 obletěla svět její fotka ve vojenské bundě. Na její počest nahrál Elton John novou verzi písně „Candle in the Wind“. Ta byla původně věnována památce Marilyn Monroe, která zemřela 11 let před vznikem originálu.

Jak na tuto britskou šlechtičnu vzpomínáte?

Zdroj: TheNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články