Děsivá socha s lidskými tvářemi je ještě starší, než si experti mysleli

Tzv. Shigir Idol, děsivá dřevěná socha s mnoha tvářemi, je nejstarší dochovanou sochou na světě a je ještě starší než Velká Pyramida v Gíze.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Socha Shigir se aktuálně nachází v Muzeu místních tradic v Rusku a jde o sochu ve tvaru lidského těla vyzdobenou mnoha děsivými tvářemi. Je považována za nejstarší kousek svého druhu, jaký byl dosud objeven, ovšem aktuální analýzy ukazují, že je ještě starší, než se původně myslelo. Často se jí říká Shigir podle rašeliniště v pohoří Ural, kde byla roku 1890 nalezena.

Datace posunuta o více než 400 let dozadu

Dřívější analýzy ukazovaly na stáří asi 11 500 let, ovšem momentální výzkum naznačil, že byla vytvořena v době před 12 100 lety, tedy ještě o 6 století dříve. To je opravdu hodně staré. V takovém případě by socha „viděla“ i vyhynutí druhů před zhruba 10 000 lety, kdy zmizely živočišné druhy z doby ledové, jako například zimní nosorožci. Takové Stonehenge bylo postaveno před 5 000 lety a Velká Pyramida v Gíze „jen“ před 4 500 lety.

iZdroj fotografie: Pixabay

V době svého „zrodu“ byla socha vysoká 5,3 metru a geometrickými motivy a několika vyrytými lidskými tvářemi na povrchu. Určené datum z ní děla „nejdříve vyrobenou monumentální dřevěnou sochu na světě“. Tým vědců došel k novému údaji o stáří opětovnou analýzou pomocí uhlíkové metody. Vzorky uvedené v původní zprávě z roku 2018 měly stáří v rozmezí 12 500 až 8 600 let, což vytvářelo průměrný věk okolo 11 500 let.

Nová analýza a vosk na povrchu

Při podrobné prohlídce povrchu modly našel tým stopy vosku, který byl během posledních 120ti let použit na opravdu a rekonstrukci povrchu. Radiokarbonová metoda spoléhá na poločas rozpadu konkrétních radioaktivních isotopů uhlíku, jejichž tempo rozpadu je známo. Podle vědců použití vosku a dřevěného pigmentu kvůli opravám mohlo ovlivnit původní analýzu některých vzorků, z čehož vzešla datace mladší, než modla ve skutečnosti je.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tým tentokrát použil pouze vzorky, které se nacházely co nejdále od upravených míst, tedy v hlubších vrstvách sochy, takže nemohly být nijak upraveny. Analýza těchto vzorků poskytla stáří 12 250 let, dále byla vzata v potaz skutečnost, že dřevo pochází ze srdce stromu, který sám zemřel dlouho předtím, než pokácen a jeho dřevo použito na výrobu modly. To přidává původnímu stáří ještě asi 150 let a u organického materiálu je velmi podstatné vzít tyto faktory v úvahu.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články