Britský průzkumník údajně objevil tajemné ztracené město – byla v něm hromada zlata a socha z Atlantidy. Pak zmizel

Lidská historie je doslova protkána záhadnými historkami o mocných a ztracených civilizacích, které překypovaly bohatstvím. Většinou jde jen o legendy.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

Sociální sítě a některá média v poslední době plní historky o údajném britském cestovateli Alfredovi Isaacu Middletonovi, který na konci 19. století prozkoumával ostrov Sumatra. Podle těchto příběhů, jež jsou doplněny i některými fotografiemi, měl údajně nalézt staré a bohaté město Dawleetoo. Mnozí odborníci o pravdivosti takovýchto zpráv velmi pochybují. Pravdou zůstává, že žádné takové město se na Sumatře dosud nenašlo.

Zprávy o cestovateli byly utajeny

Podle Smithsonian Magazine mají zprávy o existenci cestovatele Middletona pocházet ze sbírky dokumentů sira Johna Morrise, bývalého asistenta Arthura Conana Doyla, který cestovatele znal. Ty měl obdržet z britského konzulátu. Každopádně zprávy o cestovateli měly být déle než jedno staletí drženy pod pokličkou. Jedním z vysvětlení, která můžete v různých zdrojích najít, jsou údajně fotografie objektů znázorňujících jakési kosmonauty a vesmírné lodi.

Podle prezentovaného příběhu se měla do rukou Alfreda Middletona dostat mapa, která znázorňovala cestu do města Dawleetoo ležícího nedaleko jezera Lop Nur. Údajně oplývalo zlatem a dalším bohatstvím, asi nejcennější zde byla zlatá socha ženy, která prý pocházela ze zaniklé Atlantidy. Cestovatel údajně na svých výpravách nashromáždil úžasné poklady, které pak měl zakopat v rakvi.

Tajemství se z něho pokoušeli vytáhnout

Middletonův osud byl však nešťastný. O úžasných pokladech, které měl vlastnit, se dozvěděli jiní lidé a ti se rozhodli, že se jich zmocní. Podařilo se jim cestovatele zajmout a tajemství pokladu a nejspíše i nalezeného města se z něho pokoušeli dostat. Jak úspěšní byli, se nikde neříká. Middleton měl v tomto zajetí zahynout, ale podrobnosti známé nejsou.

iZdroj fotografie: Public domain

Existoval ale i muž jménem John Hargreaves, který údajně velel další expedici pokoušející se pohádkové město najít. Co se s expedicemi stalo, není známo. Řádně není objasněn ani původ snímků, které v poslední době kolují po sociálních sítích. Nelze tedy říci, zda jsou pravé a zda vůbec souvisejí s nějakými cestovatelskými expedicemi údajného Alfreda Middletona. Historka o něm a městu Dawleetoo tak možná začne kolovat podobně jako příběhy o bájném Eldoradu.

Teoreticky je samozřejmě možné, že v pralesích Sumatry se v minulosti mohlo nějaké tajemství skrývat. Jsou zde i velmi vysoké hory, nejvyšší vrchol má přes 3 800 metrů. Ovšem v současné době je tento šestý největší ostrov světa relativně hustě osídlený. Žije na něm kolem 50 milionů lidí. Že by se před nimi podařilo na území o rozloze šesti Českých republik utajit starobylé město, které existovalo ještě koncem 19. století, asi příliš pravděpodobné není.

Zdroj: Reddit

Jak reálné mohou být podle vás příběhy o cestovateli a tajemném městě na Sumatře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články