Tající sníh na Antarktidě odkrývá dávno ztracené podzemní město. Měla ho postavit vysoce vyspělá civilizace

Většina pevniny na jižním kontinentu se skrývá pod obrovskou vrstvou ledu. Aby se zde mohly objevit jakékoliv artefakty, musí tato krusta nejdříve roztát.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Změny klimatu a nové archeologické objevy mohou mít dopad na naše vnímání zamrzlého kontinentu. Donedávna vědci žili v přesvědčení, že Antarktida byla objevena na začátku 19. století. Lidé zde nemohli žít, protože zde panovalo nevlídné počasí, půl roku trvající polární noc a teploty desítky stupňů pod bodem mrazu. Ovšem některé teorie naznačují, že tomu mohlo být jinak. Napomáhají tomu i globální změny klimatu. Led na Antarktidě totiž začíná povolovat.

Záhadné snímky ze satelitů

I díky tomu se objevuje zemský povrch, případně objekty, které byly zahaleny ledem, a tudíž zůstávaly dosud neviditelné. Satelitní snímky například měly odhalit šestiúhelníkové struktury pohřbené pod ledem. Mají být asi 8 metrů vysoké a mít necelých 50 metrů v průměru. Ufolog Scott Warring se domnívá, že se jedná o pozůstatky dávné lidské civilizace. Podle něho může jít o kopuli mnohem větší stavby – pod ledem dokonce může být celé starověké město.

Není to jediný objev. Existují například snímky pravidelné pyramidové struktury. Najít je můžete i na satelitních zobrazeních z Google Earth. Pro mnoho milovníků záhad jde o důkaz, že na kontinentu mohla být vyspělá lidská civilizace. A to i v době, kdy nebyl tak na jihu a panovalo zde příznivější klima. Pyramidy jsou navíc některými záhadology považovány za jakési generátory energie. Rozmístěny měly být na specifických místech planety, aby dobře pracovaly. Podle jiných vědců jde o přírodní útvary.

Lidé v té době možná neexistovali

Nesporným faktem zůstává, že na Antarktidě bývalo klima, kdy zde rostly rostliny a mohly zde být podmínky pro přežití suchozemských živočichů včetně lidí. Problémem je, že tyto podmínky zde podle datace rostlinných zbytků objevených při průzkumech kontinentu existovaly někdy před 15 až 20 miliony lety. Ovšem podle známých skutečností se první prapředci lidí na Zemi objevili asi před 2,5 miliony lety. Kdo by zde žil, je velká záhada. Podle některých mohlo jít údajně o mimozemskou civilizaci.

Nabourávat se začíná i teorie o tom, že Antarktida byla objevena až v 19. století. Podle některých dochovaných ústních záznamů maorské civilizace na Novém Zélandu se zdá, že místní obyvatelé o kontinentu věděli a občas se k němu dostali. A to stovky let před Evropany. Popisy z jejich bájí jsou neobyčejně přesné. Teoreticky toho mohly být národy osídlující rozlehlé Tichomoří samozřejmě schopné. Také se zdá, že se na kontinentu mohly objevit některé maorské artefakty.

Jaká civilizace podle vás mohla před mnoha lety žít na Antarktidě?

Zdroj: Bizsiziz
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články