Zpomalení stárnutí a věčný život. Sen, nebo budoucí realita? Klíčovou úlohu v tom hraje biologie, shodují se vědci

Mnozí vědci se snaží zvrátit nebo zpomalit proces stárnutí organismu. Zásadní jsou biologické překážky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už od úsvitu věků, od prvního zemřelého člověka, provází lidstvo touha po nesmrtelnosti a přání věčného mládí. S postupující medicínou a technologiemi je tato oblast také stále více v hledáčku špiček výzkumu napříč obory. Vědci se bez ustání snaží najít způsoby, jak proces stárnutí organismu zpomalit, nebo ještě lépe zvrátit. Výsledky posledních výzkumů jsou ovšem neúprosné, zpomalení s nejvyšší pravděpodobností není možné.

Zpracování dat napříč časem i kontinenty

Badatelé zpracovali velmi obsáhlý rozbor, který zahrnoval data z více kontinentů, a to i stovky let dozadu. Jeden z autorů, José Manuel Aburto z univerzity v Oxfordu, uvedl, že byla porovnána data o narození a úmrtí lidí i primátů. Vědci ovšem zjistili, že obecný vzorec úmrtnosti je všude naprosto totožný. Statistika potvrdila prostou skutečnost, že díky zlepšení zdravotní péče a dalších podmínek žijí jednotlivci postupně pořád déle.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvyšuje se délka dožití celých populací – to bylo v minulosti odlišné. Nejdříve totiž klesala mortalita v mládí, potom se začala zvyšovat u postupujícího věku. Výzkum tak potvrzuje teorii, že lidé žijí výrazně déle ne kvůli oddálení smrti, ale protože neumírají v mladém věku. Jenže samotná trajektorie lidského života je stále stejná. Její průběh se nezměnil za celou dobu vývoje vědy ani lékařství.

Věčná touha zůstává nadále snem

Poslední studie vědců tak bohužel naznačuje, že evoluční biologie trumfuje veškeré naše snahy. I přes svůj obrovský rozvoj a moderní možnosti není lékařství zatím schopno překonat tyto biologické překážky. Podle týmu tato rozsáhlá i hloubková analýza zaplnila mezeru, která v dosavadních výzkumech existovala. Chyběla totiž práce, která by v takovém měřítku srovnávala délku života lidského i zvířecího.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přes stále postupující věk, kterého lidé dosahují v dobré kondici, zůstává nesmrtelnost nebo opravdu dlouhý život doménou science fiction. Pro některé smutná skutečnost je ovšem pro druhé důvodem takový život kvalitně prožít a něco za sebou zanechat. Po nesmrtelnosti ostatně toužil i starověký král Gilgameš. A dodnes se o něm učíme skrze první literární epos a můžeme obdivovat jeho příběh, který nesmrtelnosti dosáhl.

Zdroj: Nature

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články