Co se s vaším tělem stane po čtyřicítce? V organismu nastanou klíčové změny, o kterých je dobré vědět s dostatečným předstihem

Strach ze stárnutí provází lidstvo odnepaměti a podle psychologů je to naprosto v pořádku. Je potřeba tyto obavy překonat a porozumět tomu, že každý věk má to svoje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Staré rčení správně radí, že není třeba se věcí bát, je třeba snažit se je pochopit. S motivem strachu pracuje i další myšlenka, že „nejhorší je smrt z vyděšení“. Ta v zásadě sděluje, že ty největší zdravotní problémy si kolikrát přivodíme sami, protože vnímáme zcela normální věci jako mnohem krizovější, než reálně jsou. Naopak celková pozitivita dovede uchovat spokojenost a kondici i tehdy, když už člověku táhne na více „křížků“.

Řídnoucí vlasy a lepší rodiče

Tento problém se týká spíše mužů, ovšem padání vlasů trápí hodně lidí ještě před třicítkou. Po 40. roce života se holohlavost projeví u 53 % mužů. Ženy o porost hlavy přicházejí také, jenže mnohem pomaleji. Ano, je to nepříjemný projev přibývajících let, jenže to má taky jednu výhodu. Přestane totiž růst ochlupení po celém těle. Abyste ztrátě vlasů předešli, pečlivě se o ně starejte. Čas od času je stříhejte, přestaňte používat fén a nezapomeňte se zdravě stravovat.

iZdroj fotografie: Pxhere

S přibývajícím věkem získáte nejspíše mnohem více zkušeností a budete si snáze vědět rady i v náročných situacích, jako je výchova dětí. Jste navíc s velkou pravděpodobností lépe finančně zajištění než před 20 lety. Co z toho plyne? Starší rodiče jsou schopni své děti mnohem lépe vychovat a mohou si dovolit kvalitnější materiální zabezpečení. Má to ovšem nevýhodu, protože šance otěhotnět u žen po 40 strmě klesá, navíc je pro ně mnohem komplikovanější i porod.

Citlivost zubů a problém s mlékem

Někteří lidé mají potíže po konzumaci mléčných výrobků už od dětství, u dalších se tento problém může objevit až později. Právě po čtyřicítce totiž klesá hladina enzymu, který s trávením mléka pomáhá. Následkem toho ho nelze plně strávit a může způsobovat mnoho zažívacích potíží. Pokud se to stane i vám, opatřete si mléko bez laktózy a přidejte do stravy probiotika. Jestli vás navíc od dětství trápily citlivé zuby, s přibývajícím věkem tohle nejspíš pomine.

iZdroj fotografie: Pxhere

Postupem času totiž sílí sklovina a citlivost se obecně snižuje. Má to ale zase nevýhodu, protože si nemusíte všimnout toho, že máte problémy se zuby. Proto je ideální přidat do rozvrhu pravidelnou preventivní návštěvu zubaře. Mezi 30 a 40 lety se vaše tělo také lehounce „scvrkne“. Podle více výzkumů se snížíte až o několik centimetrů. Chcete-li tomuto procesu předejít, dbejte na dostatečný příjem vápníku a vitaminu D a nezapomeňte cvičit.

Pokles metabolismu, nárůst atraktivity

Když ve 40 sníte stejné jídlo jako ve 20, velmi snadno naberete kila navíc. Přibývající věk znamená pokles metabolických procesů a rychlejší ztrátu svaloviny. Podle doktorky Kathryn Boling nabere žena mezi 40 a 55 lety v průměru 6 kilo váhy. Abyste se vyhnuli tomuto trendu, pravidelně cvičte a dbejte na zdravou stravu. Bohužel neexistuje žádný kouzelný recept, který by celkové kondici pomohl, pro perfektní „tvar“ je potřeba dřina.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podle psychologů se stejná věková kategorie vyznačuje vyšším sebevědomím, a tedy i atraktivitou. Zdravá sebeláska a sebedůvěra je spojena s menší starostí o drobné nedostatky. Stejně tak se zbavujeme toxických lidí, jsme opravdu spokojení a taky finančně nezávislí. Je to doba, kdy lidé přehodnocují sami sebe, své životy a taky svoje okolí. Jak muži, tak i ženy se díky této kombinaci vlivů stávají pro své okolí mnohem přitažlivější.

Zhoršení zraku, dobrá imunita

Rostoucí věk je nevyhnutelně spojen s výskytem zrakových problémů. Obecně budete potřebovat na čtení více světla a posune se vám vnímání barev. Dalším problémem je také syndrom suchých očí. Sluch na tom také nebude nijak slavně. Vychází to z prostého faktu změny membrány ve vnitřním uchu. Stejně jako u zubů proto není od věci pravidelná návštěva specialisty, aby byly případné problémy včas zachyceny.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ve věku 40 let už na lidské tělo zaútočilo tolik virů a bakterií, že imunitní systém je jako několikametrová kamenná zeď. Proto se méně setkáváme s nejrůznějšími chorobami a infekcemi. Pro další vylepšení imunitního systému je třeba vést zdravý životní styl, a hlavně mít dostatek spánku. Ten je pro organismus čím dál tím nezbytnější, poskytuje čas na regeneraci. Další nedílnou složkou je pobyt venku a dostatek čerstvého vzduchu.

Víte o dalších změnách, které v tomto věku tělo potrápí?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články